HAMİLELİKTE NASIL YATILIR? (YATIŞ POZİSYONU)
Menu

Hamilelikte yatış şekli nasıl olmalıdır

hamile yatışı nasıl olmalı

Hamilelik sürecinde zamanla karın büyümeye başlar. Böylece yatış pozisyonu önem kazanır. Hamilelikte belirli pozisyonlarda, bebeğe gidecek oksijen ve besin miktarı azalır. Bunun başlıca nedeni karnın büyümesi ile o bölgede ağırlığın artmasıdır. Bu nedenle hamilelere, belirli uyku yatış pozisyonu önerilir. Hamilelikte nasıl yatılmalıdır?

hamilelikte en uygun yatış şekli

Sol tarafa yatmak

Anne adaylarına sol taraflarına doğru yatmaları sıklıkla önerilir. Bunun başlıca nedeni, vücudumuzun sağ tarafına yakın kısmından en büyük toplardamar geçmektedir. Sağ tarafa doğru yatıldığında bu toplar damara rahim baskı yapmaya başlar. Böylece kalbe giden kan miktarı azalır. Bir süre sonra, bebeğe giden kan azalmaya başlar. Sol tarafa yatıldığında, bebeğe giden kan artar, bebek oksijen alır. Ayrıca, vücutta oluşacak ödemler engellenir. Bu nedenle hamilelere sol tarafa yatmaları önerilir. Sol  tarafa yattığınızda sağa dönmemek için sırtınıza geniş bir yastık koyarak uyuyabilirsiniz.

hamileler nasıl yatmalı

Sırt üstü yatmak

Hamileliğin erken dönemlerinde ilk 3 aya kadar yattığınız pozisyon önemli değildir. Karın küçük olduğundan yattığınız yönde vücudunuz herhangi bir yere baskı uygulamamaktadır. Dikkat edilmesi gereken şey, hamileliğin ilerlediği dönemlerde sırt üstü ve sağ tarafa yatmamaktır. Sırt üstü yattığınızda rahim,  kan damarlarına, omurgaya ve bağırsaklara şiddetli baskı yaratır. Bu nedenle sırt üstü yatıldığında anne adayı, kan basıncında düşme, basur, şiddetli bel ağrıları, baş dönmesi, halsizlik yaşayabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.