Hamilelikte uygulanan testler
Menu

Hamilelikte uygulanan testler

hamilelikte yapılan testler

Hamile kaldığınızı öğrendiğinizden itibaren, sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek için belirli testleri yaptırmanız gerekmektedir. Bu nedenle, doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. İşte, hamilelikte uygulanan testler ;

hamilelik testleri

Hamileliğin ilk anda anlaşılmasını sağlayan testler idrar ve kan tahlilleridir. En güvenilir olan idrar tahlillerinde kanda artan B-HCG’ye bakılır. Adet gününüz 3-4 gün geciktikten sonra yapılırsa tam kesin sonuç alınır.

Gebelik tanısı koyulduktan sonra, anne adayına tam kan sayımı, B ve C tipi sarılık, AIDS, tam idrar ve smear testi yapılır. İlk aylarda genetik, üçlü test, şeker yükleme, karaciğer ve böbrek tahlilleri yapılır.

AFP testi nedir?

Alfa Feto Protein, bebekte anormallik olduğunda gebenin kanında hızla yükselir. AFP testi yüksek çıkarsa, bebeğin sinir sistemini ilgilendiren bir sorun vardır.

Amniosentez testi nedir?

Bebeğe bağlı olarak oluşan kromozon anormalliklerini tespit için yapılır. Bebeğin içinde bulunan amnion sıvısından bir miktar alınıp incelenir. Anne adayının 35 yaş üstü olduğu durumlarda kesinlikle uygulanmalıdır. Yaklaşık olarak gebeliğin 16-18. Haftasında test yapılır. Yakın akraba evlilikleri, anne yaşının büyük olması, daha önce genetik sorunlu bebek doğumu olanlarda kesinlikle uygulanır.

Üçlü tarama testi nedir?

Anne adayının kanında B-HCG, AFP ve Estriol değerlerine bakılarak, bebekte mongolizm (Down sendromu) veya merkezi sinir sistemi hasarına bakılmalıdır. Bu testlere üçlü tarama testi denilir.

AIDS ve hepatit testleri neden yapılır?

Kan yolu ile bebeğe geçebilen en tehlikeli hastalıklar olduklarından kesinlikle yapılmalıdırlar.

Son üç ay kala hangi testler yapılır?

Son üç aylık dönemde doktor arzu ederse, non stres ve bebek akciğer kapasitesini ölçen testler yapılabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.