Hamilelikte ultrason değerlendirmesi
Menu

Hamilelikte ultrason değerlendirmesi

gebelikte ultrason

Hamilelikte ultrason değerlendirmesi

Hamilelik döneminde ultrason ( ultrasonografi ) muayenesi oldukça önemli hale gelmiştir. Gebelik süresince belirli periyotlarla, yani gebeliğin farklı dönemlerinde ultrason kontrolleri yapılmaktadır. Ultrason kontrolleri ile gebeliğin ilk haftalarında bebeğin kilosu yerine yalnızca kalp atışı ve kese büyüklüğü gibi bazı değerlendirmeler yapılmaktadır. Yine ultrason ile hamileliğin 5.ayında bebeğin kilosu, plasentanın durumu, suyu, organlarının durumu gibi daha detaylı bilgiler değerlendirilmektedir. Ultrason radyosyon içermediğinden, sıklıkla yapılan kontrollerin de bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Ultrason kontrollerinde, bebek ile ilgili yapılan değerlendirmelerde gelişim bozukluğu ile ilgili bilgiler elde edilse de, yaklaşık %30-35 civarındaki kontrollerde bu tespitler yapılamayabilmektedir. Diğer bir deyişle, ultrason ile bebek gelişimindeki anomalilerin tamamının tespit edilebilmesi imkansızdır.

hamilelikte ultrason

Gebelikte ultrason kontrolleri; gebeliğin var mı yok mu olduğu, normal yerinde yani rahmin içinde mi, canlı mı, kaç haftalık ya da aylık olduğu, ense kalınlığının normalliği, tahmini kilosu, hamilelik süresine göre kilosu ve gelişimi, rahimdeki duruşu, plasentanın normalliği, doğum yolu kontrolü, bebeğin kafa çapı, bacak uzunluğu gibi özelliklerinin normalliği, suyunun durumu, belirgin bir anomalinin olup olmadığı, bebeğin hareketleri, solunumu ve kas tonusu, erken doğum riski, rahim ağzı uzunluğunun ölçümü, rahim ya da yumurtalıklarda myom ya da kist kontrolü, cinsiyeti gibi konularda yapılmaktadır. Hamilelik boyunca 2 boyutlu ultrason kontrolleri yeterlidir. 3 ya da 4 boyutlu ultrasonlar sadece bebeğin yüz, el ve ayak gibi uzuvlarını görmek istendiğinde fayda sağlamaktadır.

Hamilelikte ultrason kontrolleri hangi periyotta yapılmalıdır?

Hamileliğin mevcut durumuna göre değişebilse de, genellikle gebeliğin ilk aylarında, 11-14. hafta aralığında, 18-20. hafta arasında ayrıntılı bir tarama, 32. hafta ve 38. hafta gibi yapılır.

Ultrason ile cinsiyet anlama

Bebeğin cinsiyeti 11. hafta dolaylarında belirmeye başlar, ancak bu haftalarda ultrason ile tespit edilemez. Daha çok 15-20. hafta aralığında ayırt etmek mümkün olmaktadır. Her ne kadar ultrasonla tespit edilse de yanılma payı yine de mevcuttur. Bazen bebeğin rahimdeki duruş pozisyonu nedeniyle hiç görülemeyebilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.