Hamilelikte kanama
Menu

Hamilelikte kanama

hamile baş

Hamilelikte kanama, çok ciddiye alınmalıdır. Vajinal kanamalar, kesinlikle hekime danışılması gereken durumlardır. İşte, hamilelikte önemli bir sorun olan kanama ;

hamile1

Hamileyseniz ve kanamanız varsa, dikkat etmeniz gerekenler; kanamanın açık ya da koyu olması, kokusunun olup olmadığı, kanama ile parça gelip gelmemesi, bebek hareketlerinin hissedilmesi ya da hissedilmemesidir. Ayrıca, kusma, kramp, ateş ve halsizlik varsa doktora hemen erişilmelidir.

hamile3

Hamileliğin erken dönemlerinde kanama varsa; çok ciddi problemlerdir. Damla ya da lekelenme şeklinde olan kanamalar acil değildir ama hekime danışılmalıdır. Çünkü, hamileliğin ilk üç ayında adet kanamasını durduracak hormon düzeyi yeterli olmayabilir. Tehlikeli erken dönem kanamaları, çok miktarda kan ile şiddetli kanamalardır. Bu kanamalar düşük ve dış gebelik nedenlidir.

hamile4

İleri aylarda görülen kanamalar ; nadir olarak yaşanır ve müdahale gerektirebilir. Başlıca neden, plasentanın aşağıya yerleşmesi olabilir. plasenta rahim girişine yerleşerek, alt kısma tutunursa kanama gözükebilir. Son dönemde, plasentanın rahimden erke bir şekilde ayrılması kanama yapabilir. Bu şiddetli ya da zayıf kanamalar yapabilir.

 

 

 

The pregnant woman

İlerleyen dönemde kanama çok risklidir. Derhal doktora gidilmesi, tedaviye başlanması gerekebilir. Kanama hafifse koruyucu tedavi uygulanır fakat kanama ciddiyse bebek alınabileceği gibi yatak istirahatın da bir gebelik geçirilebilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.