Hamilelikte (gebelikte) antibiyotik kullanımı
Menu

Hamilelikte (gebelikte) antibiyotik kullanımı

gebelikte antibiyotik kullanımı

Gebelik döneminde bazı gerekli nedenlerden dolayı antibiyotik kullanımı olabilmektedir. Antibiyotik kullanımı ile ilgili en sık görülen nedenler idrar yolu ve solunum yolu enfeksiyonları, diş tedavileri, sinüzit, apse ve ishal gibi rahatsızlıklardır. Hamilelik olması antibiyotik kullanımının kesinlikle yapılmaması anlamına gelmez. Anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmayacak en zararsız antibiyotiklerin kullanılmasını gerektirecek durumlarda alınabilmektedir. Yalnız, alınacak antibiyotikler hastanın genel takibini gerçekleştiren kadın doğum uzmanı ve branşın uzmanı tarafından belirlenmelidir.

hamilelikte antibiyotik kullanımı

Hamilelik sırasında kullanılması gereken bazı antibiyotik türleri bebek için sakıncalı, bazı antibiyotik türleri de sakınca yaratmamaktadır. Kullanılan antibiyotiklerin bazıları az zararlıdır ve hastalığın tedavisinin yapılamaması durumunda bebeğe zarar verecek sonuç ortaya çıkabilecekse kullanılabilmektedir.

Gebelik döneminde antibiyotik ya da farklı gruba dahil bir ilaç, prospektüsünde bebek için zararlı değil ifadesi geçse bile doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Hamile olan bir hastaya o ilaç zarar vermese de başka bir hamilelikte o hastaya zarar verebilir. Çünkü, her hastanın durumu ve yapısı aynı değildir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.