Hamilelikte bu hastalıklara dikkat
Menu

Hamilelikte bu hastalıklara dikkat

baş

Hamilelikte en önemli olan sonuç, bebek ve ailenin sağlıklı olmasıdır. Fakat, hamilelik süresince geçirilebilen bazı hastalıklar bebek ve anne sağlığını tehtit etmektedir. Bu hastalıklar, hamilelik süresince ortaya çıkabileceği gibi önceden var olan hastalığın öne çıkması şeklinde olabilir. İşte, hamilelerin dikkat etmesi gereken hastalıklar ;

hamile2

Hamilelikte diyabet. Hamilelikte diyabet sıklıkla görünen çok ciddi bir sorundur. Hamilelikte diyabet sorunu bebekte, iri bebek, yeni doğan solunum sıkıntıları, ken şekeri yüksekliği, sarılık, erken doğum, anne karnında ölüm, obezite olarak görülür. Anne adayları ise, düşük, gebelik zehirlenmesi, enfeksiyon, doğum sonrası kanama gibi sorunları beraberinde getiriyor.

 

 

The pregnant woman

Hamilelik öncesi şeker hastalığının vücutta taraması mutlaka yapılmalıdır. Uygun bir tedavi uygulanarak, şeker düzeyi hamilelik öncesi kontrol altında tutulabilir. Bu nedenle bazı doktorlar, hamilelik öncesi hafif şeker ilaçları ve folik asit kullandırırlar.

hamile4

Hamilelik zehirlenmesi. Anne adayının tansiyonunun 14/9 üzerine çıkması ve idrarda protein bulunmasına hamilelik zehirlenmesi denilmektedir. Anne adayında, beyin kanaması, akciğer ödemi, böbrek ve kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliğiyle ölüme bile neden olabilmektedir.Bebekte ise zeka ve gelişim geriliği oluşabilir.

hamilelik1

Hamilelik zehirlenmesi bulgusu eğer başında yakalanırsa, anne adayına yatak istirahati verilir. Eğer gebelik 37. hafta üzerindeyse anneye hemen doğum yaptırılıyor ve bebek alınıyor. Bu hafta altında örneğin bulgular 34. hafta da oluşuyorsa gene bebek alınıyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.