Hamilelik öncesi dönem ve hamileliğin takibi
Menu

Hamilelik öncesi dönem ve hamileliğin takibi

hamilelik öncesin dönemi

Hamile kaldıktan sonra ilk kez doktora görünmek bazen yeterli gelmeyebilir. Hamileliğin sağlıklı geçirilebilmesi, rahat ve de sorunsuz bir doğum yaparak bebeğin sağlıklı olmasını sağlamak için önceden doktora görünmekte fayda vardır. Doktor da anne adayını muayene ederek sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirebilmesi için bazı önerilerde bulunabilecektir.

Hamilelik öncesi danışmanlık:

Hamileliğin başarılı şekilde neticelenmesi için bazı önlem ve tedaviler oldukça etkili olabilmektedir. Hamilelikte etkili olabilecek tüm hastalıklar veya sosyal davranışlar kontrol altına alınmalıdır. Bazı haller hamileliği negatif etkileyebileceği gibi, anne adayını negatif etkileyebilecek bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Anne adayının hamile kaldıktan sonra hayatını tehlikeye sokabilecek komplikasyonlar da olabilmektedir. Önceki dönemlerde başarısız hamilelik geçiren, düşük ya da ölü doğum yaşayan anne adayları hamilelik öncesi danışmanlıktan oldukça yarar görebilmektedirler. Anne adayının yaşı, ilaç veya madde bağımlılığı ile viral enfeksiyon gibi etkenler varsa hamilelik öncesinde alınacak olan danışmalık çok daha fazla önem kazanmaktadır.

Hamilelikten önce muayene:

Hamile kalmaya karar verildiğinde ilk olarak hamileliği takip edecek olan doktora gitmek gerekir. Hamilelikten önce yapılan muayenenin bazı amaçları bulunmaktadır. Özellikle hamilelik sürecini takip edecek olan doktorla kurulacak diyalog oldukça önemli bir konudur. Bebek sahibi olmak istiyorum diyerek gidilen doktor, anne adayının sağlık profilini çıkaracak ve olası sorunları belirleyerek tedavi edecektir. Hamilelikten önceki muayenenin ilk aşaması doktorla anne adayının görüşmesidir. Bu aşamada doktor anne adayını tanımaya çalışır. Meslek, yaş ve kaçıncı evlilik olduğu gibi bilgiler doktor için önemli bilgiler içerebilmektedir.

Doktor anne adayının kalp hastalığı, diyabet, börek ve karaciğer hastalığı gibi sistemik hastalıkları olup olmadığını sorgulamaktadır. Bunlar bebeğin sağlıklı gelişmesine engel olabilmesi yönünden oldukça önemli konulardır. Bu hastalıklara bakıldıktan sonra, jinekolojik hastalıklara bakılmaktadır. Yumurtalık kisti, myom ve endometriozis gibi gebeliğe engel teşkil edebilecek durumlar incelenir ve varlığı tespit edilmişse tedavilerin ve sonuçlarının ne olduğu ile ilgili bilgiler edinilir. Jinekolojik hastalıkların ve enfeksiyonların bazıları gebe kalmada zorluk veya gebe kalındığında düşük rüskine sebep olduğundan oldukça önemli konulardır.

Daha evvel doğum yapıldıysa bebeğin doğum kilosu, doğum haftası, doğum şekli ve doğum esnasındaki özellikler de değerlendirilmektedir. Önceden düşük ya da ölü doğum varsa doktor bu durumların sebeplerini araştırmakta ve gerekliyse tedavi etme yoluna gitmektedir. Hamilelik öncesindeki bu görüşmede anne adayının ve baba adayının aile geçmişleri de sorgulanmaktadır. Ailede herhangi bir anomali ya da genetik bozukluk varsa bu da sorgulanır. Yapılan görüşmenin diğer bir amacı olarak anne ve baba adaylarının beslenme ve yaşam alışkanlıklarının da belirlenmesi gösterilebilir. Bunlar bebeğe zrar verebilecek sonuçlar doğurabilmektedir. Düzenli veya düzensiz kullanılan ilaçların da bebeğe zarar vermemesi için sorgulanması önemlidir.

hamilelikte takip

Muayene nasıldır?

Anne ve baba adayının öyküsü ve sağlık durumları hakkında bilgiler alındıktan sonra, muayeneye geçilir. Bu muayene sırasında standart bir jinekolojik muayene yapılır. Vajinal ve pelvik enfeksiyonlara bakılır. Alttan ultrasonla yumurtalık ve rahim durumu değerlendirilerek myom, endometrioma ve kist gibi durumların varlığına bakılır. Daha evvel yapılmamışsa veya yapıldıysa da üzerinden 1 yıldan fazla süre geçtiyse kesinlikle smear testi uygulanmalıdır. Muayenenin son aşamasında anne adayının kilosu, boyu ve tansiyon durumu kontrol edilir.

Laboratuar tetkikleri:

Gebelik öncesi görüşme ve muayeneden sonra bilinmeyen diğer etkenlerin incelenmesi lazımdır. Bu inceleme ya da tetkikler laboratuar ortamında yapılmaktadır. Yapılan standart testler şöyledir;

Tam kan sayımı,

Tam idrar tetkiki,

Anne ve baba adaylarının kan gruplarının belirlenmesi,

Toksoplazmik testler,

Kızamıkçık ile alakalı testler,

Hepatit B ile alakalı testler.

Hamilelik sonrasında takip:

Düzenli adet gören ve üreme çağında olan kadınların birdenbire adet kesilmesi yaşamaları gebelik olduğu anlamına gelebilir. Şayet, hamilelik testi pozitif ise ilk yapılması gereken işlem ultrason yardımıyla hamileliğin normal olup olmadığının tespit edilmesidir. Yapılan test pozitif olsa da gebelik gelişmemiş olabilir, bu duruma boş gebelik ya da dış gebelik adı verilmektedir. Embriyonun hayatını kaybettiği bir gebelikte test pozitif çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar anne adayının hayatını tehlikeye sokabilir.

Hamilelik durumu saptanıp, rahimde cnlı ve normal bir bebeğin varlığı ultrason yardımıyla belirlendiğinde ilk olarak hamileliğin süresi hesaplanır. Hamilelik yaşı ya da süresi hesaplanırken son adet kanamasının başladığı ilk gün hamileliğin başlangıcı olarak kabul görür.

Beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelikte ve hamilelik öncesi de beslenme oldukça önemli bir konudur. Kafein ve suni tatlandırıcılar azaltılmalı, kilo fazlası varsa bundan kurtulmak gereklidir. Hamilelik döneminde kilo vermek amacıyla diyet kesinlikle önerilmemektedir.

Hamilelikten önce B grubu vitaminlerinden olan folik asit takviyesi alınmasında fayda vardır. Doktor kontrolünde alınan folik asit takviyesi bebeğin merkezi sinir sistemi anomalilerini yarı yarıya azaltmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.