Hamilelik döneminde diş röntgeni ve diş sağlığı
Menu

Hamilelik döneminde diş röntgeni ve diş sağlığı

hamile

Hamilelik döneminde diş röntgeni ve diş sağlığı

Hamilelikte diş tedavisi yapılmamalıdır denilse de dişinizde oluşan bakteri ve enfeksiyonlar düşük nedenidir. Bu nedenle doktorunuza danışarak diş hekimine gitmek gereklidir. Unutulmaması gereken nokta diş hekiminin hamileliğe uygun tedavi yapacağıdır.

Hamilelikte diş tedavisi

Hamileliğin en riskli dönemi olan ilk 3 ay bebeğin organlarının geliştiği ve oluştuğu dönemdir. Bu dönemde dişinizde oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon bebeğin organ gelişine çok büyük zarar verebilir. Hatta düşük bile yapabilirsiniz. Ağrılı ve apseli veya kanal tedavisi gerektiren bir durum yaşandığında doktorunuza danışmak gereklidir. Normal şartlar altında ikinci üç aylık dönem diş tedavisi için en rahat olana dönemdir. Hatta diş çekimi, kanal tedavisi bu dönemde rahatlıkla yapılabilmektedir. Üçüncü üç aylık dönemde erken doğuma neden olunabileceğinden diş hekimi uygulama yapmamaktadır. Sadece çok acil durumlarda diş hekimine başvurmak gereklidir. Uzmanlar hamilelikte lokal anestezi uygulamasının yapılacağını söylüyorlar yalnız kullanılan anestezik ilaçların farklı türleri uygulanmaktadır. İlk 3 aylık dönemde röntgen çekilmesi önerilmez. Sonraki 3 ayda ise röntgen çekilebilir. Genelde röntgen çekilirken düşük doz ve kurşun kıyafetler giyilmesi önerilir. Uzmanlar hamilelik sürecinde penisilin içeren antibiyotik kullanımına izin vermektedir. Hatta parasetamol içeren ağrı kesiciler de kullanılır. Fakat bunların hepsi kadın doğum uzmanına danışılmadan kullanılmamalıdır.

Hamilelikte diş bakımı

Genelde planlı bir hamilelik beklentisi içindeyseniz hekim size kapsamlı bir diş kontrolü önerecektir. Böylece dişte oluşan plak, çürük ve kanal tedavileri yapılacaktır. Bunun birinci nedeni hamilelikte olan hormon değişimlerinin ağız içini bakterilere karşı savunmasız bırakması ve tükürük ve mide salgısında asit artışı ile çürüklerin oluşmasıdır. Sık sık kusan gebelerde, sürekli şekerli gıda tüketenlerde bu oluşum çok daha hızlı olmaktadır. Bu nedenle, hamilelik süresince dişleri 3 kez fırçalamak, gargara yapmak ve diş ipi kullanmak önerilir. Hamilelik döneminde süt, yoğurt , A, C, D vitamini, bol fosfor ve kalsiyum zengini sebze meyveler yemenin kalsiyumu tamamlayacağı ve diş sağlığı için gerekli olduğu unutulmamalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.