Menu

Halüsinasyon anlamı

Beynimiz ve duyu organlarımız, var olmayan algılamalar yapabilir ve görüntüsü gözümüzde canlanabilir. Çok gerçekci, kokusu ve sesi bile olabilen bu durumlara halüsinasyon denmektedir. Halüsinasyonu, sağlıklı bireylerde görebilir. Bunda bir anormallik yoktur. Ama sürekli ve gerçeklikten kopuş yaratan halüsinasyon görmek, psikolojik bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Beyin, özellikle karanlık ortamlarda kendi görüntülerini oluşturabilir. Rüya görmek ile eş anlamlı olan bu olay, doktorlar tarafından normal kabul edilmektedir. Belirli hastalıklarda sanrılar oluşabilir. Örneğin, beyin tümörlerinde, felç ve göz problemleri gibi. Uyuşturucu bağımlıları ve şizofreni hastalığında oluşan sanrılar, aynı zamanda sesli olabilmektedir. Özellikle ses duymak, şizofreninin en önemli belirtisidir. Fakat duyu organlarımızın algılama bozukluğu, ciddi hastalıklara sebebiyet verdiğinden mutlaka hekime gözükülmelidir. Fakat sanrıları ve sesleri iyi tahlil etmekte fayda vardır.

halusinasyon-anlami

Yüksek tonda olan çınlamalar, orta kulaklarda denge organımızda problemlerimiz olduğunun göstergesi olabilir. Araştırmalarda, çok stresli olmak kulak çınlamalarına neden olabilmektedir. Görme, işitme, dokunma, koklama ve tat duygusu beş duyumuzdur.

Halüsinasyon gören bir kişi, bu beş duyu ile gördüğüne ve duyduğuna kesin olarak inanmaktadır. Hasta, genelde olayın ne olduğunu bilmez ve gerçek olarak kabul eder. Çünkü, duyu organlarımız böyle programlanmıştır. Ruh hastalıklarında, bu nedenle çok sıklıkla görülmektedir. Çeşitli ruhsal halüsinasyonlarda ise, kişi düşüncelerinin izlendiğini, yaptırılmak istenilen olayların beynine zorla sokulduğunu düşünebilir. Çeşitli psikozlarda, nevrozlarda iç sıkıntısı ve daralma durumlarında bu tip halüsinasyonlar görülmektedir.

Yapılan tüm araştırmalarda, size bir madde veya ortamdan bahsedildiğinde onu hemen aklımızda görüntü olarak oluşturduğumuz ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, karanlık bir ortamda düşündüğünüz her şey bir gerçekliğe dönüşebilir. Bu, yaşadığınız hayat ve stres ile doğru alakalı bir durumdur. Çok kötü ve koku içeren bir film seyrettiğinizde, korktuğunuz bazı objeleri beyniniz size gerçekmiş gibi gösterebilir. Bu olağan ve normal bir durumdur.

One Response
  1. Belgin Gülec

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.