Halsizlik, yorgunluk neden olur
Menu

Halsizlik, yorgunluk neden olur

halsizlik

Halsizlik ve yorgunluk hem fiziksel hem de zihinsel olabilir. Uzun süre halsizlik çeken kişiler bir süre sonra zihinsel olarak da bitkinlik çekmeye başlar. Fiziksel halsizlik, fiziksel kapasite düşüklüğüdür. Zihinsel halsizlik ise, dikkat toplamada güçlük ve normal hayatı yaşamakta zorlanmak demektir.

halsizlik neden olur

Halsizlik ve yorgunluğun altında pek çok hastalık olabilir. Fiziksel halsizlik, kas zayıflığı, güç eksikliği olarak da tanımlanabilir. Hafif bir güç eksikliği ile başlayan bu durum zamanla yataktan kalkamama ve günlük hayatı yaşayamamaya kadar varabilir.

Halsizlik ve yorgunluk nedenleri nelerdir?

Tüm psikolojik sorunlar halsizlik ve bitkinlik yaratabilir. Sevilen birinin kaybedilmesi, uyuşturucu kullanmak, boşanma gibi sorunlar halsizlik yaratabilir. Stresin çok yüksek olması kişiyi yıpratarak halsiz ve yorgun düşürebilir. Fiziksel yorgunluğun yanında zihinsel yorgunlukta psikolojik nedenler ile birlikte oluşur.

Cushing hastalığı, vücutta oluşan elektrolit sorunları, diyabet, guatr, kansızlık, böbrek ve karaciğer hastalıkları halsizlik yapmaktadır.

Kullanılan antidepresanlar, steroidler, alerji hapları, kas gevşeticiler, kolesterol düşürücüler halsizlik ve bitkinlik yapar.

Zatürre, akciğer hastalıkları, kalp hastalığı, kalp yetmezliği yorgunluk yapar.

İyi uyuyamamak, geniz eti ve burun kemiğinde oluşan problemler halsizlik ve bitkinlik yapar. Bu tarz sorunlar gece uykusuna engel olur ve kalbi zorlarlar.

Pek çok enfeksiyon halsizlik yapar.

Vücutta oluşan vitamin ve mineral eksiklikleri , bilinçsiz diyetler, kafein ve alkol tüketimi halsizlik yapmaktadır.

Halsizliğe karşı neler yapılmalıdır?

Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Gece uykunun sağlıklı ve deliksiz olması gerekmektedir.

Bol su içilmeli ve günlük egzersiz yapılmalıdır.

Yoga ve meditasyon zihni boşaltarak, enerji dolmanızı sağlar.

Çalışmaya bir süre ara vermek ve tatil yapmak sizi rahatlatır.

Doktora danışarak, halsizliğin altında yatan ana nedenler araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.