Menu

Halit Ziya Uşaklıgil biyografi

1886 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Uşaklı ve zengin bir ailenin oğludur. Halit Ziya ilköğrenimini İstanbul’da, daha sonra İzmir’e yerleştiklerinden kalan eğitimine orada devam etmiştir. Fransız Lisesinde eğitimine devam ederek iyi derecede Fransızca öğrenmiş oldu.

Halit Ziya Uşaklıgil’in hayatı

Yaklaşık 18 yaşlarında hayata atılmıştır. Bir bankada çalışmaya başlamış, İzmir Türk İdadisi’nde Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Yakın bir arkadaşı ile birlikte önce Nevruz daha sonra Hizmet adı altında günlük bir gazete çıkarmaya başlamıştır. Bir süre Fransızca çeviriler yaptıktan sonra, kendi edebi yazılarını yazmaya başlamıştır. Daha sonra, roman denemeleri başladı ve yavaş yavaş ismi duyulmaya başladı. Halit Ziya 1893 yılında İstanbul’a yerleşti. 1896 yılında Servetifünun topluluğuna katıldı. 1901 yılında Servetifünun kapatıldı ve Halit Ziya ve arkadaşları uzun süre edebiyat ve sanat çevrelerinden uzak kaldı. 1908 yılında 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra yeniden yazmaya başladı. 1909 yılında Otuz bir Mart olayı olunca Mabeyn başkatibi olarak saraya alındı. İstanbul üniversitesinde Batı edebiyatı okutmaya başladı ve uzun süre yurt dışında incelemeler yaptı. Cumhuriyetin ilanından sonra, hayatını Yeşilköy’deki evinde dinlenerek ve yazarak geçirdi. 1945 yılında vefat etmiştir. Türk romanının en güçlü öncülerinden olan Halit Ziya, Fransızcadan ve İngilizceden hikaye çevirileri yapmıştır. Pek çok şiiri ve sohbet şeklinde nesirleri vardır. Nesir niteliğinde şiirler yazmıştır. Bu nedenle, mensur şiir betimlemesi onun sayesinde ortaya çıkmıştır. Gezi notları kaleme alan, sohbetler ve makaleler yazan Halit Ziya’nın en önemli eserleri anılarıdır. Eserlerinde sanat hayatında olduğu gibi kişisel yaşamında da ölçülü, düzenli, ince ve zarif bir insan olarak tanınmaktadır.

Halit Ziya’nın eserleri

Mezardan Sesler, Heyhat;Bu muydu?, Nemime, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekası, Mal ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar, Bir Muhtarın Son Yaprakları, Sepette bulunmuş, Bir Hikaye-i Sevda, Hepsinden Acı, Aşka Dair, Onu beklerken, İhtiyar Dost, Kadın Pençesi ve İzmir Hikayeleri sayılabilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.