Halen ev olarak kullanılan tarihi kaleler
Menu

Halen ev olarak kullanılan tarihi kaleler

berkeley kalesi

Avrupa’da ortaçağ döneminden kalma birçok kale ve şato günümüzde müze ya da anıtsal eser olarak korunmaktadır. Ancak bazı kaleler var ki hala ilk sahiplerinin aileleri tarafından kullanılmaya devam etmektedir. İşte, halen ev olarak kullanılan tarihi kaleler;

windsor kalesi

Windsor Kalesi – Berkshire/İngiltere: Dünyanın en büyük meskun kalesi olarak bilinen Windsor, ortalama kalelerin dışında düşünülmelidir. Taban alanı 484 bin metrekarelik bir alanı kaplayan bu kalede yaklaşık 1.000 oda yer almaktadır. İlk olarak 1070 yılında inşa edilen kale, 1170 yılında Iı.Henry tarafından taş istihkamı yeniden yapıldı. 1992 yılında büyük bir yangın geçiren kalenin 100 odası yanmış, rstorasyonu için 59,2 milyon dolar harcanmıştır. İngiliz Kraliyet ailesine ait olan bu kale, Kraliçe II. Elizabeth’in resmi konutlarından biridir. Kralie olmadığı zamanlarda ziyarete açılmaktadır.

chateau du plessis

2. Chateau du Plessis-Bourre – Loire Valley/Fransa: Avrupa’nın en iyi şekilde korunmuş kalelerinden biri olarak, hala ilk sahipleri tarafından kullanılan birkaç kaleden biridir. Kale, 1468 – 1472 yılları arasında Fransız maliye Bakanı Jean Bourre tarafından yaptırılmıştır. Görünümü daha çok bir savunma kalesi izlenimi verse de, göründüğünden daha fazlasına sahiptir. Lüks ve ihtişamı gözler önüne seren bir dekorasyonu olan kalenin zindan ve odaları ince bir işçilikle bezenmiştir. Belli dönemlerde tarihsel bazı filmlere ev sahipliği de yapmış olan kale, halkın ziyaretine de açılmaktadır.

chateau d'Usse

3. Chateau d’Usse – Loire valley/Fransa: Avrupa’daki çoğu Ortaçağ kaleleri gibi eski bir kalenin yerine inşa edilmiştir. Tarihi 11. yüzyıla kadar uzanmakta olan kale Gueldin de Saumur ve Usse Norman Seigneur tarafından güçlendirilmiştir. 1440’lı yıllara kadar kullanılmayan kale, 17. yüzyılda daha da genişletilmiştir. Kale 1885 yılından beri Blacas ailesi tarafından ikametgah olarak kullanılmakta, sanki bir masal sayfasından çıkmışçasına görüntü vermektedir.

alnwick kalesi

4. Alnwick Kalesi – Northumberland/İngiltere: Kuzey Windsor olarak adlandırılan Alnwick Kalesi, Windsor’dan sonra hala yaşanan en büyük kaledir. Kale Harry Potter, Robin Hood-Hırsızlar Prensi ve Mary-İskoç kraliçesi filmlerinde kullanılmıştır. Bu kale hala yaşanılan en eski kalelerden biri olduğu için de oldukça ünlüdür. Son 700 yıldır Percy ailesinin ikametgahı olarak kullanılmaktadır.

berkeley kalesi

5. Berkeley Kalesi – Gloucestershire/İngiltere: Tek bir ailenin yaşadığı Windsor’dan sonra, en eski yerleşimin olduğu kaledir. William fitzOsbern tarafından 1067 yılında inşa edilmiştir. 12. yüzyılın ilk yarısından itibaren Berkeley ailesi tarafındn kullanılmaya başlamış ve yüzyıllardır bu ailen tarafından kullanılmaktadır.
2 Comments
  1. Oktay Piyale Cevapla
  2. ilyas OKAN Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.