Hala canlı ve çalışan eski şeyler
Menu

Hala canlı ve çalışan eski şeyler

asla sönmeyen lamba

Bazı şeyler var ki, günümüzde hala tüm yeniliklere, tüm olumlu ya da olumsuz gelişmelere ve yaşananlara inat hala dimdik ayakta ve canlılığını korumaktadır. Listemizde de sizlere bunlara örnek olabilecek bazı şeyleri sergilemek istedik. İşte, hala canlı ve çalışan eski şeylerden bazıları;

witch bilgisayar

WITCH – 61 yaşında ve hala hesap yapabilmekte

Bu 61 yaşında dev bir hesap makinesi… 2,5 tondan fazla ağırlığı ve 10 binden fazla hareketli parçası bulunan WITCH, tek bir hata yapmadan her daim çalışabilmekte. 1950’lerde Amerikan Atom Enerjisi Araştırma Kurumu matematiksel modelleme için kullanılmıştır. Sonrasında 50 parçaya ayrılmış ve bir depoya kaldırılmıştır. Ancak, 2012 yılının Kasım ayında cihaz tekrar bir araya getirilmiş ve dünyanın en eski çalışan dijital bilgisayarı olarak kabul edilmiştir.

asla sönmeyen lamba

Hiç sönmeyen lamba…

Bu ışık Kaliforniya’da bir itfaiye istasyonunda Edison zamanından bu güne kadar yanmış ve yanmakta olan bir lamba. Flamanlı bir ampül olan lamba bu özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. 1901 yılında Livermore İtfaiye İstasyonuna kurulan lamba o günden beri sadece 1 hafta kapalı kalmıştır. Bu tasarımın Adolphe Chailet’e ait olduğu bilinmektedir.

old bushmills distillery

Eski Bushmills Distillery

İşte, asla demode olmayan başka bir şey; İrlanda Viskisi… Old Bushmills Distillery Kuzey İrlanda’da yer almaktadır. Dünyanın en iyi İrlanda Viskisinin 400 yıldır üretildiği yerdir. Ayrıca dünyanın en eski damıtma tesisine de sahiptir. 1608 yılında İrlanda Valisi Sir Thomas Phillips tarafından lisans verilmiştir. Bugün viski üretilmeye devam edilmekte ve aynı zamanda bir açık hava müzesi hüviyetindedir.

kaureen üniversitesi

Kaureen Üniversitesi

M.S 859 yılında kurulan bir üniversitedir. Vikingler zamanında kurulmuştur da diyebiliriz. Dünyanın en eski üniversitesi olarak tescillenen bu üniversite Guinness Rekorlar Kitabında da yerini almıştır. Başlangıçta cami ve medrese olarak kurulan Kaureen Üniversitesi Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesinden 200 yıl daha eskiye dayanmaktadır.

yaşlı ladin

Büyük eski ladin ağacı

Hala 9550 yıl sonra bile ayakta… İsveç yeryüzünde yaşayan en eski ağaca ev sahipliği yapmaktadır. Bu ağaç İsveç’in Dalama bölgesinde 9550 yaşında bir ladin ağacı. Umea Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından keşfedildi. İnsanlık tarihinin büyük bir bölümüne şahitlik eden bu ağaç iklim değişiklikleri ile mücadele ediyor. İnşallah bu gidişle insanlık tarihinin sonunu da görür.

silene stenophylla

Silene Stenophylla

Bir güzellik tam 31 bin 800 yıl sonra yeniden doğdu. Bu bitkinin tohumları Rus bilim adamları tarafından Sibirya’da donmuş olarak bulundu. Tarih öncesi bir sincap tarafından gömülmüş olması muhtemel varsayımlardan biri. Araştırmacılar, küçük çaplı bir bakım çalışması ile bu tarih öncesi bitkiyi canlandırmayı başardılar. Şimdi ise hala canlı ve büyümeye devam etmekte.
One Response
  1. Mc D. Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.