Hala çalışan dünyanın en eski şeyleri
Menu

Hala çalışan dünyanın en eski şeyleri

otomobil

19. yüzyılın sonları 20. yüzyılın başlarında hemen hemen her alanda yeni bir buluş yapılmış ve geliştirilmiştir. O dönemlerden kalan bazı eşyalar hala çalışır durumda. Şaşırtıcı ama gerçek işte, hala çalışan dünyanın en eski şeyleri;

bilgisayar

Bilgisayar: 1958 yılında Japonya’da üretilmiş olan bu bilgisayar hala çalışır durumda ve dünyanın çalışan en eski bilgisayarı durumunda. FACOM 128B olarak adlandırılan bilgisayarda süre içinde bazı yenilikler yapılmış ancak hala aynı çekirdek işlemciye sahip.

buzdolabı

Buzdolabı: Frigidaire Marka bu buzdolabının modeli 1935. İçinde aydınlatma ışığı olmadan üretilen son buzdolabı örneklerinden biri ve 78 yıldır hala çalışıyor.

elektrik süpürgesi

Elektrik Süpürgesi: 109 yıldır hala emiyor, Harry Cox dünyanın bilinen en eski elektirik süpürgesine sahip olan kişi. 1904 model Amerikan Sturtevant No:4 elektirkli süpürgeyi, fabrikada atılacak eşyalar arasından kurtarmış.

lamba

Lamba: Dünyanın en eski lambası tam 112 yıldır çalışıyor. Lamba Kaliforniya’daki Livermore 6. İtfaiye istasyonunda bulunuyor.

otomobil

Otomobil: 1884 yılında üretilmiş olan dünyanın en eski arabası. Buharlı bir otomobil olan bu araba 2011 yılında yapılan bir müzayedede 4 milyon 600 bin dolara satıldı.  Daimler- Benz’in yaptığı ilk benzinli otomobilden bir yıl önce üretilmiş olan bu buharlı otomobil Fransa’da Dion-Bouton ve Trepardoux lakaplı “La Marquise” tarafından Fransız Kont De Dion için üretilmiş. Aracın çalışması için kömür, odun ve kağıt kullanılmakta ve yeterli güce ulaşması için de 1,5 ssatlik bir süre gerekmektedir. Yaptığı azami hızı ise saatte 38 km.

robot

Robot: 1950 yılında yapılan bu robot, dünyanın ilk insansı robotu unvanına sahip. Şu an 80 yaşında olan eski ajan ve RAF memuru Tony Sale tarafından, savaş sırasında düşen uçak parçalarıyla 20 dolara malettiği bir robot. O dönemin hayret uyandırıcı insansı robotu hala uzaktan kumandayla yürüyebiliyor.

trafik lambası

Trafik Lambası: Amerika Ohio’da bulunan bu trafik lambası 1932 yılından bu güne halen çalışıyor. Dünyanın en eski çalışan trafik lambası olduğu düşünülmekte. Ohio Small Town Müzesinde sergilenen trafik lambasında sadece kırmızı ve yeşil ışıklar yer alıyor.

tv

Televizyon: 5 bin Sterlin bedelli bir televizyon düşündüğünüzde daha büyük ve en son teknoloji bir Tv gelebilir aklınıza. Ancak İngiltere’de tespit edilen bu televizyon, 1936 yılında üretilmiş olan Marconi 702 model bir televizyon. Maun ve ceviz bir kasaya sahip olan televizyon bugün hala çalışır durumda.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.