Hafta hafta gebelik: 2. Trimester
Menu

Hafta hafta gebelik: 2. Trimester

hamilelikte 2. trimester

Gebelik döneminin en rahat geçirilen evresi 2. Trimesterdir. Bu süreçte, gebelik dönemi şikayetleri ciddi manada azalır. İşte, 2. Trimester döneminde olanlar;

hamilelikte 2. dönem

On dördüncü haftada, bebek 8-9 cm. boyundadır. Karaciğer safra üretmeye, dalak kırmızı kan hücresi yapmaya bu evrede başlar. Bebekte deri üzerinde tüyler çıkmıştır. Bebeğin vücudu hızla büyümeye başlamıştır.

On beşinci haftada, bebek yaklaşık 10 cm. kadardır. Duyular gelişmiş, kollar ve bacaklar büyür, üst solunum yolu gelişmeye başlar. Bu haftada gelişimi anlamak için tarama testleri yapılır. Anne adayının iştahı artmış fakat, ağırlığın artması ile bacak ağrıları vardır.

On altıncı haftada, bebek artık 12 cm. dir. Saç, kaş ve kirpikler oluşur. Ayak tırnakları oluşmaya başlar.

On yedinci haftada, bebeğin yumuşak olan iskelet dokusu kemik dokusuna dönüşür. Göbek kordonu, daha güçlüdür. Bebeğin ter bezleri oluşur, bağırsakları dışkı üretir. Anne adayında sıcak basması, tırnak kırılmaları olabilir.

On sekizinci haftada, bebeğin sinir sistemi gelişmektedir, erkek ise genital organları artık anlaşılır şekildedir. Anne adayında, kan basıncı düşüktür ve gebe mutlaka yan yatarak uyumalıdır. Bebeğin hareketleri bu hafta artık hissedilir.

On dokuzuncu haftada, bebek artık uykudan uyanmaya başlar. Koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları beyinde gelişmeye başlar. Anne adayında reflü oluşabilir, bel ağrıları ve yorgunluk oluşabilir.

Yirminci hafta, bebeğin bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Anne adayında çok daha hızlı kan pompalanır. Bu dönem bol demir alınmalıdır. Annede, baş dönmesi oluşabilir.

Yirmi birinci hafta, bebek kız ise, vajina oluşmaya başlar. Bebek artık 27-28 cm.dir. Anne adayında varis oluşabilir.

Yirmi ikinci hafta, bebeğin artık cinsel organı anlaşılır haldedir. Bu dönemde bebeğin rüya gördüğü bile söylenir. Karın çevresi anne adayında gelişmiştir. Bu dönem çok fazla ayakta kalınmamalıdır.

Yirmi üçüncü hafta, bebek artık dış dünyada olan sesleri duymaktadır. Akciğerler gelişimdedir. Anne adayında vajinal akıntılar oluşabilir, krampları engellemek için düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Yirmi dördüncü hafta, anneye glukoz taraması yapılmalıdır. Gebeliğe bağlı şeker yüksekliği tanısı koyulmalıdır. Bebek bu haftada yaklaşık 30 cm.dir. Anne adayı artık ağırlaşmaya tam başlamıştır.

Yirmi beşinci hafta, bebek artık tam görüntüye ulaşmıştır. Anne adayının belinde ağrılar vardır çünkü rahim artık büyüktür.

Yirmi altıncı hafta, anne adayında kasılmalar vardır. Bebeğin erkek olduğu durumlarda, testisler skrotum torbasına inmiştir.

Yirmi yedinci hafta, anne adayında vücutta şişmeler oluşur. Bebekte yağ dokusu oluşur ve artık bebek gözlerini açıp kapatabilir. Yaklaşık 35 cm. lik büyüklüğe ulaşmıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.