Hafta hafta gebelik: 1. Trimester
Menu

Hafta hafta gebelik: 1. Trimester

hamilelikte 1. dönem

Gebelik yaklaşık olarak 40 haftalık bir süreçtir. Bu 40 hafta üçe bölünür. Bu dönemlere trimester ismi verilir. 1. Trimester, gebeliğin ilk 13 haftalık dönemine verilen isimdir. İşte, 1. Trimester ile ilgili bilgi ;

hamilelikte 1. trimester

Birinci hafta gebeliğin daha henüz başlamadığı dönemdir.

İkinci haftada, anne adayında yumurta fallopi tüpüne gelir ve yumurta artık döllenmeye hazır bir haldedir.

Üçüncü haftada, yumurta artık sperm ile döllenmiştir. Yumurta hormon salgılayarak, hızla bölünmeye başlar. Bu dönem içinde, yapışma, tutunma ve giriş yapılacaktır. 60 saat içinde döllenen ve bölünen yumurta uterusa tutunur.

Dördüncü haftada, mide bulantıları ve akıntılar başlar. Sık idrar yapma ve göğüs uçlarında hassasiyet oluşabilir. Yumurta halen bölünmeye devam etmektedir. Plasenta, amniyotik sıvı ve amniyon kesesi artık oluşmaya başlamıştır. Oluşan bir mukus tabakası, rahim ağzını tıkamış ve enfeksiyona karşı önlem almıştır. Bu hafta sonu itibari ile gebelik testleri pozitif sonuç verir. Kalp, dolaşım ve sinir sistemi, duyu organları oluşmaya başlar.

Beşinci haftada, bulantı, baş dönmesi, iştahsızlık yaşanabilir. 1.5-2mm. kadar bebek görülebilir. Göbek kordonu bu haftada oluşmaya başlar. Kan dolaşımı ve kalp atımı artık başlamıştır.

Altıncı haftada, bebek artık 5-6 mm. kadar olmuştur. Bebekte göz, burun ve kulak oluşumu başlamıştır. Anne hormonların yükselmesi nedeni ile duygusal davranmaya başlar. Göğüslerde büyüme ve hassasiyet, koku rahatsızlığı, yorgunluk, acıkma ve uykusuzluk vardır.

Yedinci haftada, bebek artık 9-10 mm. kadardır. Yüzü ve elleri oluşmaya başlamıştır. Beyin, dolaşım sistemi şekillenmektedir. Bulantı, kusma ve kabızlık anne adayını en rahatsız eden konulardır. Ciltte sivilcelenme oluşabilir.

Sekizinci haftada, bebek 10-13 mm kadardır. Bebekte kemikler, kol ve bacaklar gelişmektedir. Anne adayında bel ağrıları, duygusal gelgitler vardır.

Dokuzuncu haftada, göz kapakları oluşan bebeğin göz kapakları 27. Haftaya kadar açılmamaktadır. Bebeğin dış cinsel organları oluşmuştur fakat, cinsiyeti belirli değildir. Anne adayının göğüs uçları büyümüştür ve cilt hassaslaşmıştır.

Onuncu haftada, karaciğer ve böbrek artık bebekte çalışmaya başlamıştır. İdrarı oluşmuştur. Anne adayı, rahim ve bel çevresinden genişlemeye başlar.

On birinci haftada, bebekte kemikler sertleşmiştir, eller ve ayaklar artık oluşmuştur. Dişler artık deri altında oluşumuna başlamıştır. Anne adayı artık duygusal açıdan rahattır.

On ikinci haftada, bebek ellerini açıp kapatır, yüzü artık insan yüzüdür. Anne adayının bulantısı ve kusması durmuş, rahim yukarı doğru hareket etmiş ve mesane rahatlamıştır.

On üçüncü haftada, bebek 6-7 cm. boyunda 20 gr. ağırlığındadır. Bebeğin ses telleri oluşmuş ve ilk hareketleri başlamıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.