Hafızaya dost yiyecekler
Menu

Hafızaya dost yiyecekler

hafıza baş

Hafızamıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu çağın en tehlikeli hastalığı olan Alzheimer’a yakalanmamak için hafızayı geliştiren alıştırmalar ve besinler kullanılmalıdır. İşte, hafızaya dost yiyecekler ;

çilek

Çilek, böğürtlen, kiraz ; Beynin ilerleyen yaşla birlikte, azalan becerileri kazanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hafızayı destekleyen meyvelerdir.

avakado

Avokado ; E vitamini açısından çok zengin bir meyvedir. İçerdiği C vitamini ile, avokado Alzheimer hastalığının gelişimini ve başlamasını engellemektedir.

ayçekirdeği

Ay çekirdeği ; E vitamini deposu olan çekirdek, günde 20-25 gr. kadar alınmalıdır. Beynin hafıza merkezini destekler ve beyin gelişimi hızlanır.

balık

Balık ; Balık, omega3 açısından çok sağlıklıdır. Beyinde pek çok sinirin işini yapabilmesi için gerekli olan omega3 nedeni ile haftada 1-2 kez yenilmelidir.

fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi ; E vitamini açısından çok zengindir. Bu nedenle beyin sağlığına çok faydalıdır. Badem de aynı şekildedir.

tahıllı gıda

Tam tahıllı gıdalar ; Lif kaynağı olan bu besinler, zeytinyağı ile tüketilirse Alzheimer’a engel olmaktadır.

yeşil sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler ; Lahana, kara lahana, brokoli, ıspanak E vitamini ve folik asit açısından zengindir. Folik asit ve E vitamini beyni korur.
2 Comments
  1. Forever Cevapla
  2. Forever Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.