Menu

Hafızaya dost yiyecekler

hafıza baş

Hafızamıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu çağın en tehlikeli hastalığı olan Alzheimer’a yakalanmamak için hafızayı geliştiren alıştırmalar ve besinler kullanılmalıdır. İşte, hafızaya dost yiyecekler ;

çilek

Çilek, böğürtlen, kiraz ; Beynin ilerleyen yaşla birlikte, azalan becerileri kazanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hafızayı destekleyen meyvelerdir.

avakado

Avokado ; E vitamini açısından çok zengin bir meyvedir. İçerdiği C vitamini ile, avokado Alzheimer hastalığının gelişimini ve başlamasını engellemektedir.

ayçekirdeği

Ay çekirdeği ; E vitamini deposu olan çekirdek, günde 20-25 gr. kadar alınmalıdır. Beynin hafıza merkezini destekler ve beyin gelişimi hızlanır.

balık

Balık ; Balık, omega3 açısından çok sağlıklıdır. Beyinde pek çok sinirin işini yapabilmesi için gerekli olan omega3 nedeni ile haftada 1-2 kez yenilmelidir.

fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi ; E vitamini açısından çok zengindir. Bu nedenle beyin sağlığına çok faydalıdır. Badem de aynı şekildedir.

tahıllı gıda

Tam tahıllı gıdalar ; Lif kaynağı olan bu besinler, zeytinyağı ile tüketilirse Alzheimer’a engel olmaktadır.

yeşil sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler ; Lahana, kara lahana, brokoli, ıspanak E vitamini ve folik asit açısından zengindir. Folik asit ve E vitamini beyni korur.
2 Comments
  1. Forever Cevapla
  2. Forever Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.