Menu

Hafızanızı ateşleyecek gıdalar

hafızayı kuvvetlendirmek

Hafızayı geliştiren gıdala, Hafızanızı ateşleyecek gıdalar

Hafızamızın kuvvetli olmasını isteriz. Gün akışında ufak tefek bir şeyleri unutmak ve yaşamda aksaklıklar yaşamak hepimizi rahatsız eder. İşte, hafızanızı kuvvetlendirecek, ateşleyecek gıdalar ;

iyi hafıza için yenilecekler

Kırmızı lahana ; Beyin hücrelerini hızla onaran ve hafızayı kuvvetlendiren kırmızı lahana, fisetin içerir. Fisetin, Alzheimer’da en etkili olan kimyasaldır.

Ispanak ; E vitamini açısından zengin olan ıspanak, B vitamini ve folatta barındırır. Beyin hücrelerini serbest radikallerin saldırısından koruduğundan, etkili bir hafıza destekcisidir. Badem, brokoli, kivi, mango, domates diğer etkili E vitamini kaynaklarıdır.

Balık(omega-3) ; Beyin fonksiyonlarının yenilenmesinde en etkili olan omega-3, öğrenme, hafıza, bilişim ve davranıoşların düzenlenmesi için en gerekli kimyasaldır. Somon, uskumru, hamsi, sardalye, ringa balığı yanı sıra, ceviz, keten tohumu, semizotu iyi omega-3 kaynağıdır.

Bitter çikolata; Yüksek kakao içeriği ile bitter çikolata etkili bir antioksidandır. Beyin hızlı çalışmaya başlar ve doğal bir uyarıcı olduğundan odaklanma, konsantrasyon artarken, hafıza kuvvetlenir.

Yaban mersini, çilek, böğürtlen ; Beynimizi serbeset radikal saldırılarından korurlar. Belleğin kapasitesini arttıran fitokimyasallar içerirler. Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma beyin gücünü arttıran diğer meyvelerdir.

Süt, yoğurt, peynir ; Protein kaynağı olan süt ürünleri, enerji kaynaklarıdır. Hafızayı sürekli canlı tutarlar. Proteinler, beyni harekete geçiren dopamin salgısını arttırırlar.

Tam tahıllar ; B6, B12 ve folik asitten zengin olan tam tahıllar, hafızayı korur ve konsantrasyonu arttırır.

Kuruyemiş ve tohumlar ; Uykusuzluk ve depresyonda çok etkili olan bu grup, ruh halini düzenler. Özellikle kabak ve ayçerkirdeği hafızayı kuvvetlendirir.

Yumurta ; A, D,B12, B grubu vitaminleri barındıran yumurta, beynin sinyallerini yollamasına yardım ederken, beynin sürekli uyanık kalmasını sağlar.

Fıstık ezmesi ; Odaklanma ve dikkat için en gerekli olan vitamin B6, fıstık ezmesinde boldur. Hafızanın kuvvetlenmesini sağladığından günde 1 kaşık mutlaka yenilmelidir.

Brokoli ve kuşkonmaz; K vitamini yönünden zengin olan bu sebzeler, beyin gücünü arttırırlar.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.