Menu

Hafızanın kuvvetlenmesi için yapılacaklar

kuvvetli hafıza

Hepimiz gün içinde bir şeyleri unuturuz. Ama etrafımızda öyle insanlar vardır ki, hafızaları çok kuvvetlidir. Amerika’da yapılan bir araştırmada, hafızanın kuvvetlenmesi için belirli maddeler ortaya çıktı. İşte, hafızayı kuvvetlendiren 10 etken ;

hafızanın kuvvetli olması için

Yapılan araştırmada öğrenme sırasında el hareketlerini kullanan insanların beyinlerinde hafıza ve anımsamaları daha da kuvvetleniyor. Özellikle matematik öğrenme yapılırken kullanılan el hareketleri hafızaya daha kolay yerleşmesini sağlar.

En az 6-7 saat kesintisiz uyku uyumak, hafızayı hızla onarıyor. Tabi ki, kesintisiz uyku sırasında odanın hava alması, tam karanlık olması ve sıcaklığın 22-23 derecede olması gerekiyor.

Kitap okumak veya müzik dinlemek hafızayı kuvvetlendiriyor.

Düzenli olarak günlük yapılan egzersizler beynimizde bulunan hafıza merkezinde kan akımının hızlanmasını sağlayarak hafızayı kuvvetlendiriyor.

Sakin ve stressiz bir yaşam hafızanın kuvvetlenmesini sağlıyor.

Kırmızı meyve ve sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler hafızanın kuvvetlenmesi için en önemli besinlerdir. Brüksel lahanası, brokoli, kabak, ıspanak, kırmızı elma, kiraz, kırmızı üzüm, mevsiminde yetişen domates, patlıcan bu gıdaların başında geliyor.

Yeni bir lisan öğrenmek hafızanın kuvvetlenmesini sağlıyor. Okuduğunuz kitabı anlatmak ve tartışmak ise beyinde düşünmeyi sağladığından hafıza üzerinde çok etkilidir.

Koku hatırlamayı kolaylaştırır. Hayatımızda pek çok konuyu ve hatırayı koku ile hatırlarız. Özellikle biberiye hatırlamaya ve hafızaya çok etkilidir. Konsantrasyon sorunu olanlara bu nedenle biberiye koklama önerilir. (Pek çok satılan parfüm içinde biberiye vardır)

Şarkı ezberlemek ve ezberlenen şarkıyı söylemek hafızanın kuvvetlenmesine yardımcıdır. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek, hafızanızı tazeler.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.