Hafıza kaybı, idrar kaçırma ve yürüme zorlanıyor musunuz
Menu

Hafıza kaybı, idrar kaçırma ve yürüme zorlanıyor musunuz

bunama

Hafıza kaybı, idrar kaçırma ve yürümekte zorlanıyorsanız sizde bunama ve demans başlamış olabilir. Fakat bu bunama 70 yaş sonrası görülen bildiğimiz bunama değildir. Normal basınçlı hidrosefali ya da Adams – Hakim sendromu olarak bilinir. Genel olarak tedavisi kolay bir rahatsızlıktır.

hidrosefali nedir

Hidrosefali nedir ve nasıl oluşur?

Hidrosefali, beyinde bulunan boşlukların omurilik sıvısıyla dolması ile oluşur. Bu durumda sıvı içinde kalan nöronlar hasar görmeye başlar. Eğer, tedavi edilip sıvı boşaltılmazsa hasar kalıcı olur ve kalıcı bunama ortaya çıkar. Omurilik sıvısının ana görevi, gereksiz maddelerin atılımı ve sinir sistemi içinde dağıtım yapmaktır. Günde yetişkin bir insan 500 cc kadar omurilik sıvısı üretir. Bir nedenden dolayı omurilik sıvısı yolu, kanalları tıkanırsa hızla sıvı beyin içinde dolmaya başlar ve kafa içinde ki basınç hızla yükseldiğinden hidrosefali meydana gelir. Beyin basınç karşısında kendini küçültür ve demans başlamış olur.

Hidrosefali hastalarında ilk olarak görülen bulgu, yürümede karşılaşılan zorluklardır. Bu hastalar, kısa adımlarla yürürler. Sıklıkla yürüme bozukluğu, denge kaybı, ayakta duramama problemi yaşanır. Zamanla hasta yürümekte iyice zorlanır ve tekerlekli sandalyeye mahkum olur.

Hafıza kaybı ve idrar kaçırma

Genelde yapılan günlük işlerin unutulması, yakın dönem hafıza kayıpları başlıca belirtilerdir. İdrar kaçırma önceleri tuvalete yetişememe olarak başlar sonraları dışkı kaçırmaya döner. Çoğunlukla hastalık, Parkinson ve Alzheimer ile karıştırılır. Pek çok hasta doktora gittiğinde bu belirtiler uzun süredir devam ediyor olabilir. Belirtilerin uzun süre olması ve belirtilerin şiddeti tedavinin başarısını belirler.

İdrar kaçırma, hafıza kaybı ve yürümekte zorlanma bazen üçü bir arada ya da sadece birinin olduğu durumlar yaşanılabilir.  Teşhis koyulabilmesi için, beyin omurilik sıvısı incelenir. Beyin omurilik sıvısının fazlasının karın boşluğuna aktarılması için ameliyat düşünülebilir. Ameliyat sonrası yemek yeme, demans ve idrar kaçırma sorunları hemen düzelmeye başlar. Hidrosefali tanısı koyulduktan hemen sonra, Ameliyat ile sorunun çözülüp çözülmeyeceğini anlamak için hastaya Lomber ponksiyon uygulaması yapılır. Bu uygulama ile, belde ki omurların arasına iğne ile girilir omurilik kanalından omurilik sıvısı alınır. Burada olan basınç ölçümlenir.
One Response
  1. HASAN BUDABEK Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.