Haçlı seferleri
Menu

Haçlı seferleri

haçlı baş

Avrupa’da bulunan Hıristiyan dünyası ve papalık , Müslümanların elinde bulunan kutsal mekanları geriye almak için seferler düzenlemiştir. Askere alınan herkese cennet vadi yapılan bu seferlerde kıyafetlere haç işareti koyulduğundan ismi Haçlı seferleri olarak tarihe geçmiştir.

haçlı1

Haçlı seferlerinin nedenleri ; Kutsal mekanları geriye almak, Avrupa’da olan sefalet ve yaşam şartlarının zorluğu, Müslümanların zenginliği sayılabilir. Haçlı seferlerine, Fransa, İngiltere, Almanya,Macarlar ve İtalya katılmıştır. Haçlılara karşı, Selçuklular, Musul, Eyyubiler, Danişmentliler, Artuklular ve Memluklar savaşmıştır.

haçlı2

1. Haçlı Seferleri ; 1096-99 yılında yapılmıştır. Keşiş Piyer Lermit komutasında ilk gelen haçlılar, 1. Kılıç arslan tarafından püskürtülmüştür. Fransız de Buyyon tarafından toparlanan ikinci ordu, İstanbul daha sonra İznik’i almış ve Anadolu’ya girmiştir. Kılıç arslan başarılı olamamış ve haçlılar, Urfa, Sur, Nablus ve Kudüs’ü alarak Krallıklarını ilan etmiştir.

haçlı3

2. Haçlı seferi ; 1147-49 yılları arasında Musullar Haçlılardan Urfa, Halep ve Şam’ı geri almış ve Kudüs Krallığı Papadan yardım istediği için başlamıştır. bu sefere Almanya ve Fransa kralı birlikte katıldı fakat Selçuklu orduları bu orduyu ezdi, geçti. Haçlıların çok az kısmı Kudüs’e varabildi.

haçlı4

3. Haçlı Seferi ; 1189- 1192 yılları arasında olmuştur. Selahattin Eyyubi’nin Kudüs’ü haçlılardan alması ile oluştu. Bu sefere Almanya ve İngiliz kralları katıldılar. Sonuç başarısız oldu.

4. Haçlı Seferi ; 1202-4 yılları arasında Yafa’nın Selahaddin Eyyubi’nin kardeşi tarafından alınması ile çıkmıştır. İstanbul için yapılan bu savaşta, İstanbul ele geçirilmiş ve İznik, Trabzon’da Rum krallığı kurulmuştur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.