Günlük kullandığımız ve hastalık riski taşıyan eşyalar
Menu

Günlük kullandığımız ve hastalık riski taşıyan eşyalar

hastabaş

Evimizde kullandığımız pek çok eşya ciddi hastalık riski yaratmaktadır. Tiroit, kanser, çocuklarda öğrenme güçlükleri gibi pek çok hastalık bu eşyaların kullanımı ile oluşmaktadır. İşte hastalık riski taşıyan eşyalarımız;

plastik kaplar

Döşemeler, plastikler, pencereler, parfüm ve plastik ambalajlı yiyecekler.  Fitalatlar ve bisfenol içeren kimyasal içermektedirler. Genelde iç salgı bezlerinde bozulmalar yaratarak, kısırlık, meme ve prostat kanseri, tiroit bozuklukları, düşükler ve düşük kilolu bebekler.

 

yanmaz tava

Yanmaz ve yapışmaz tavalar, leke tutmayan kumaşlar, köpük fast food kapları, temizlik malzemeleri, çatı kaplamalar. Perflurinat kimyasalı içerirler. Vücutta tüm salgı bezlerini etkileyerek, karaciğer, pankreas, mem kanseri ve üreme bozukluğu, çocuklarda gelişim bozukluğu yaratırlar.

 

boyalar

Boyalar, mürekkepler, yapıştırıcılar. Trikloretile ve tolüen içerirler. Kansorejendirler. Alzheimer, böbrek, meme, karaciğer, kan kanseri ve lösemiye neden olurlar.

 

eski pil

Eski boyalar, piller, elektrik lambaları, mikrodalga fırınlar. Civa ve kurşun içerirler bu nedenle düşükler, çocuklarda öğrenme güçlüğü yaratırlar.

 

otoyol

Otoyolda çok zaman kalmak. Otoyollarda uzun süre kalan kişilerde kansorejen etki oluşur. Böbrek ve karaciğer kanseri, katarakt riski artar.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.