Günlük vitamin ihtiyacı
Menu

Günlük almanız gereken vitaminler

sağlık baş

Vücudumuz tüm görevlerini yerine getirmek ve sağlıklı kalmak için günlük belirli oranlarda vitamin almalıdır. Günlük alacağımız vitaminleri ve nereden ve nasıl alacağınızı biliyor musunuz? İşte liste ;

sağlık1

A vitamini ;  Gözümüzün sağlıklı görmesini sağlayan ve göz kusurlarına engel olan vitamindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, sıkı vücut, cilt yapısının dengesi, kansere karşı antikor üretme, tiroid hormonlarının sağlıklı çalışmasını sağlar. Günlük A vitamini almak için 1 adet orta boy havuç yenilmelidir.

sağlık2

C vitamini ; C vitamini metabolizmamızda üretilmeyen bir vitamindir. Bu nedenle dışarıdan yiyecekler yolu ile alınır. Vücudumuzda demir emilimi C vitamini sayesinde olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemimizin güçlenmesi, kanser ile savaş, kolajen üretimi için yani cilt sağlığımız için gereklidir. Günlük olarak 1 adet orta boy domates, 1 adet taze sıkılmış portakal suyu günlük gerekli C vitamini eksiğimizi tamamlar.

Brown hair woman with headphones jogging

K vitamini ; Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve bağırsaklarda yararlı bakterilerin oluşumu için gerekli olan bir vitamindir. Kemiklerin sağlıklı kalması, kemik erimesinin önüne geçme ve kalp-damar sağlığımız için çok gereklidir. Bir tutam maydanozlu yeşil salata günlük K vitamini ihtiyacını karşılar.

E vitamini ; Güçlü bir antioksidan olan E vitamini, kasların düzenli çalışması, sinir sistemi rahatsızlıkları için gereklidir. Günlük 2 kaşık zeytinyağı tüketmek E vitamini almamızı sağlar.

sağlık4

Kalsiyum ; Kemik gelişimi ve kemik sağlığı için kesinlikle kullanılmalıdır. Günlük bir bardak süt, 1 bardak yoğurt ve peynir yemek günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Demir ; 1 kase kuru baklagil, 5-6 adet köfte ile demir eksikliği günlük olarak karşılanır.

Çinko ; 3 köfte ve 1 kase yoğurt çinko ihtiyacını günlük olarak karşılar.

Bakır ; Günde 1 çay bardağı ay çekirdeği günlük bakır ihtiyacını karşılar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.