Güneşin zararlı etkisi
Menu

Güneşin zararlı etkisi

güneş baş

Yaz sıcakları yakın bir tarihte başlayacak. Uzmanlar güneş ışığının vücudumuz için önemini söylerken bir yandan da güneşten korunmak gerekliliğini söylüyorlar. Ozon tabakasında ki incelme nedeni ile, güneş ışınlarının daha zararlı olarak filtrelenmeden dünyaya geldiğini artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle güneşten korunmak özellikle de çocukları korumak çok önemlidir.

güneş 1

Özellikle güneşin tam tepede olduğu saatlerde yani öğlen saatlerinde güneşe çıkmamak gerekiyor. Bronzlaşmak uğruna cildinizi yakıcı sıcakta bırakmak başta cilt kanseri olmak üzere pek çok cilt hastalığına davetiye çıkarıyor. Üstelik bronzlaşma cildin kendini zararlı ışınlardan korumak için pigment yoğunluğunu arttırmasıdır. Özetle, bronzlaşmak cildin kendini korumaya çalışmasıdır. Yapılan araştırmalarda çok fazla güneş ışınına maruz kalan insanlarda derin kırışıklıklar, cilt lekeleri ve et benleri hızla gelişir.

güneş2

Uzmanlar sıcaklığın düştüğü saatlerde yani saat 16-18 saatleri arasında güneşe çıkılmasını ve koruyucu krem kullanılmasını öneriyor. Güneşlendiğiniz bu saatlerde başın teri emen bir şapka ile korunmasını ve güneş gözlüğü kullanılmasının gerekliliğinin altını çiziyor.  Özellikle güneş altında teri emen ve nefes aldıran hafif keten, şile bezi gibi ya da pamuklu penyeler ile vücudun korunması gerekliliği de vardır. Denize girerken, deniz suyunun yansıtıcı bir ayna olduğunu unutmayın. Yani suyun içinde güneş ışığına çok daha fazla maruz kalırsınız. Bu nedenle suda hızlı çözülmeyen güneş kremleri tercih etmekte fayda vardır.

güneş3

Uzmanlar özellikle çocukların güneşten korunması gerektiğini söylüyor. Deri altında ki tabakaların daha henüz tam gelişmemesi güneş ışığı nedeni ile deride 1. ve 2. derece yanıklara neden olabilmektedir. Çocuklar için üretilmiş olan güneş kremlerini kullanmak ve sık sık tekrar etmek bu nedenle çok önemlidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.