Menu

Gülün bilinmeyen faydaları

gül başş

Dünyanın bilinen en eski güzellik sırrı olan gül ve gül suyu kanıtlanmış bir iksirdir. Çok eski zamanlarda kadınlar cilt ve saç güzelliklerini gül suyu ile sağlarlarmış. Osmanlı imparatorluğu zamanında sarayın bir gül bahçesi olduğu ve saray kadınları için özel kremler ve losyonlar üretildiği biliniyor. Bugün tanıdığımız pek çok ünlü gül suyu kullanıyor.

gül suyu1

Cildinizde bol sivilce ve akne izi varsa gül suyu ile cildinizi temizleyin. Cildiniz hem doğal nem dengesini bulacak hem de sivilceler azalacaktır.

Gül suyu mükemmel bir makyaj temizleyicidir. İçinde kimyasal madde yoktur ve cilde zarar vermeden makyajınızı silmenizi sağlar. Üstelik derinlemesine temizlik yapar.

Gül suyu ile çeşitli bitkisel yağlar karışırsa ortaya bir cilt losyonu çıkar. Jojoba, yasemin veya aloe vera kullanarak bunu yapabilirsiniz. Cildinize mükemmel bakan bir cilt losyonunuz olur. Özellikle duş sonrası kullanılırsa nemi cildinize hapsederek cildi canlandırır.

gül suyu3

Gül suyu ile saçlarınızı nemlendirebilirsiniz. Saçlarınızın derisine masaj yaparak, gül suyunu yedirin. Deniz sonrası veya boya sonrası kullanıldığında saçları mükemmel nemlendirir.

Gül suyu ve bepanten merhem bir araya getirilip kullanılırsa mükemmel bir cilt yenileyici kreminiz olur. Bu merhem cildin yapısını kuvvetlendirir ve aydınlatır. Işıltılı bir parlaklık verir.

gül suyu4

Çok terlediğinizde gül suyunu kasıklarınıza, boynunuza sürerseniz ferahlarsınız. Gül suyu yemeklere aroma katar, üstelik ağız kokularını bastırır.

Gül suyu koklamak hafızayı geliştirir. Bu nedenle yatak odanızda gül suyu bulundurun. Yatak odanızda gül bulundurmak bile hafıza ve beyniniz için sağlıklıdır. Yapılan araştırmalarda gül kokusu ile uyku uyumanın alınan bilgileri sağlıklı olarak beyne kaydettiğini ve hafızayı geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.