Menu

Güler Duman kimdir

guler duman

Güler Duman / Sanatçı

30 Haziran 1967 İstanbul
Güler Duman (d. 30 Haziran 1967, İstanbul) halk müziği sanatçısıdır.

Duman aslen Aşkalelidir. İlk ve orta öğrenimini İstanbul´da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarından mezun oldu. 18 kaset çıkaran sanatçı Köln’de yaşamaktadır. 25. sanat yılını tamamlayan Duman, birçok öğrenci de yetiştirmiştir. Güler Duman 1967 yılında İstanbul’da doğdu. İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Şan Bölümünü bitirdi. İleri derecede bağlama çalan sanatçımızın aynı zamanda elliye yakın Türkü formunda besteleri de bulunmaktadır.16 Ağustos 1995:”Kral TV Video Müzik Ödülleri”Türk Halk Müziği dalında;En İyi Bayan Sanatçı Ödülü,Güler Duman’a verildi.

Üç yıldır Almanya’nın Hannover şehrinde yaşamakta olan sanatçımız uluslararası bir müzik okulunu yönetmekte aynı zamanda Hannover Yüksek Müzik Okulunda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Kasetlerinde geleneksel Türkülerin yanı sıra, kendi beste ve derlemelerine ayrıca Aşık Veysel, Mahzuni Şerif, Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu gibi ozanların eserlerine de yer vermektedir.

Güler Duman genç yaşında “usta yorumculuk” mertebesine ulaşmış bir sanatçıdır. Öte yandan sazının ustası, işinin yani müziğin emekçisidir. Her gün kendini geliştiren, yüreğini, beynini; öğrenmeye ve ilerlemeye sonuna kadar açmış ilkeli bir müzik insanıdır. Belki bunları bütün müzikseverler biliyordur ama onun ne dost bir insan, ne can bir yürek olduğunu herkes bilemeyebilir.

İstanbul – 1967

Albümleri

Dost garip
O leyli leyli
Seher yeli
nazlı yare küskünüm
Misafir Geldim
Mevlayı seversen
Buldular beni
Gül yüzlü sevdiğim
Buldular Beni
Bu devran
Hasret Türküsü
Kulluk Benim sultanlık senin olsun
Öl deseydin ölmezmiydim

Son 50 Yorum
  1. Nergiz Bakan
  2. Nergiz Bakan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.