Gripten koruyan bitkiler
Menu

Gripten koruyan bitkiler

grip baş

Genelde mevsim değişmelerinde çok daha kolay hasta oluruz.  Grip ve soğuk algınlığı mevsim değişimlerinde hızla yayılır. Çünkü hava dengesini kaybetmiştir. Akşamları çok soğuk, gündüzleri çok sıcak olabilir. Bu da grip mikrobunun yayılmasına neden olur. Grip mikrobu, hava yolu ile yayıldığından kalabalık alanlarda rahatlıkla alınabilir.

grip1

Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanın başlıca yolu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektir. Uzmanlar, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için bitkilerden yapılan çayların çok etkili olduğunu söylüyor. İşte, bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler;

grip2

Mürver; İçindeki flavonoitler ile çok kuvvetli bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini hızla toparlar ve vücut direncini arttırır.

Melisa ; melisa yapraklarının özü ve yapraklarından elde edilen uçucu yağ nedeni antiviral etkisi vardır.  Melisa, çeşitli bakteriler, virüslere karşı etkilidir.

Adaçayı ; Adaçayı içinde ki kimyasallar ağız ve boğaz enfeksiyonlarına ve iltihaplara iyi gelmektedir. Farenjit gibi pek çok hastalıkta adaçayı mükemmel bir ilaçtır.

grip3

Zencefil; Çok eski zamanlardan beri bilinen bu şifalı bitki, soğuk algınlığına iyi gelir. Limon ile birlikte kullanıldığında soğuk algınlığı ve hazım için çok kuvvetli bir ilaç haline gelir. Limon ve balla birlikte hazırlanan zencefil çayı, boğaz ağrısı ve öksürüğü kesme özelliğine sahiptir. Bağışıklık sistemini hızla onarır ve kuvvetlendirir.

Karabiber; Karabiber bilinen en eski ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Sinir sistemini uyarıcı, ağrı kesici ve antibiyotik etkisi ile soğuk algınlığı ve gripte kullanılır.

grip4

Zeytin yaprağı; iltihap giderici ve ağrı kesici olan zeytin yaprağından yapılan çay çok etkilidir. Özellikle romatizma ve kemik erimesi de iyi, geldiği bilinir.

Limon ; Limon içinde bulunan bol C vitamini ile bağışıklık sistemini hızla yapılandırır. Limonun suyu ilave edilmiş olan çaylar çok etkilidir. Hatta hasta olduğunuzda bile kullanmanız hastalığın tedavisi için etkilidir.

 
One Response
  1. MURAT MIHLADIZ Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.