Grip ve zatürre için aşı zamanı kimler yaptırmalı
Menu

Grip ve zatürre için aşı zamanı kimler yaptırmalı

grip ve zatürre aşısı

Grip ve zatürre için aşı zamanı kimler yaptırmalı: Sonbaharın gelmesi ile grip ve zatürre gibi hastalıklar görülmeye başlanır. Gribin tetiklemesi ile zatürre sıklıkla görülen bir hastalıktır. Özellikle 65 yaş üzeri olan kişilerde bu hastalıklar ciddi manada yaşamı tehdit edebilir. İşte bu nedenle zatürre ve grip için aşı olmak gereklidir. İşte, zatürre ve grip aşısı ne zaman olunmalı ve kimlere yapılmalı?

Zatürre aşısını kimler yaptırmalıdır?

65 yaş üzeri olan kişiler, kronik akciğer rahatsızlığı geçirenler(KOAH, kistik fibrozis), akut ve kronik kalp yetmezliği olanlar, şeker hastaları, böbrek yetmezliği olanlar, dalağı alınmış kişiler, bağışıklık sistemi düşük olanlar ve tekrarlayan zatürre geçiren kişiler mutlaka zatürre aşısı yaptırmalıdır.

Aşıya karşı duyarlılığı ve alerjisi olanlar ve akut hastalığı olan kişilerde zatürre aşısı yapılmaz. Aşının bazı türleri hayat boyunca bir kez, 23 valanlı polisakkarid yapıda olan aşı ise 5 yıl arayla iki kez, 65 yaş üzerinde sadece 1 kez uygulanır. Aşının hiçbir yan etkisi yoktur. Bazen, aşının vurulduğu noktada kaslarda ağrı ve hafif ateş olabilir. Bu etkiler geçicidir.

Grip kış aylarının en tehlikeli hastalıklarındandır. Yaklaşık her yıl, 250-500 bin kişi grip nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Geliştirilen grip aşısı ile gripten kurtulmak %100 olmasa da önemli etkidedir. Ekim ve Kasım aylarında yapılabilen grip aşısı bilinen en iyi grip koruyucusudur.

grip aşısı

Grip aşısı kimlere yapılır?

Kronik belirli hastalığı olan kişiler(akciğer, kalp, böbrek hastaları ve şeker hastaları), 50 ve 65 yaş üzeri kişiler, sağlık çalışanları, hamileler, bağışıklığı düşük kişiler(kanser ve kanser tedavisi görenler, AIDS hastaları, organ nakil hastaları), uzun süre aspirin kullanması gereken kişiler kesinlikle grip aşısı olmalıdır.

Yumurta ve grip aşısı içinde olan maddelere alerjisi olanlar, daha önce aşı olup Gullian Barre sendromu geçirenler, şiddetli akut hastalıkları olanlara grip aşısı yapılmaz. Grip aşısı, her yıl tekrar yapılır. O yıl içinde görülen grip mikroplarına göre üretilir. Bu nedenle, her yıl aşı tekrar edilmelidir. Aşının hiçbir yan etkisi yoktur. Hafif ateş ve kas ağrısı oluşabilir. Bu etki geçicidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.