Grip aşısı hakkında bilgi
Menu

Grip aşısı hakkında bilgi

grip aşısı nedir

Genelde yaşlılara ve çocuklara grip aşısı yaptırmak gripten korunmak için gereklidir. Fakat pek çok insan aşı vurduğu halde gribe tekrar yakalandığını söyler. Kullanılan grip aşıları neden etki etmeyebiliyor veya grip aşısı kimlere vurulmalıdır? İşte, grip aşısı ve bilinmeyenleri;

grip aşısı ne zaman yapılır

Grip virüsleri dünyamızda ki diğer virüsler gibi sürekli olarak mutasyon geçirirler. Böylece, virüs sürekli olarak değiştiğinden her yıl en fazla görülen 3 virüs göze alınarak grip aşısı üretilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından o yıl en fazla olan 3 grip virüsü tespit edilir ve aşı üreticilerine gönderilir.

grip aşısı ne zaman olunur

Üretilen aşılar o sene ortada olan ve en fazla görülen 3 virüs için etkilidir. Bu virüslerin dışında olan grip virüsleri siz aşı olsanız bile sizi grip yapabilir. Virüsler sürekli olarak mutasyon geçirdiğinden grip hastalığına ne yazık ki kesin çözüm yapılamamaktadır.

grip aşısı olmak

Grip aşısı için riskli gruplardaysanız aşı olmanız önerilir. 6 aydan küçük bebekler aşı olmaz.  60 yaş üstü çeşitli rahatsızlıkları olanlara ve 6 aydan büyük çocuklara aşı vurulur. Genelde kış başlamadan aşılanmak faydalıdır. Gribe yakalanma riski düşse de, diğer virüslerden alındığında grip geçirilebilir.

grip aşısı yapılması

Grip aşısına karşı daha önce alerji geçirenler, yumurta yiyemeyenler, ateşli hastalık geçirirken grip aşısı vurulmaz. 9 yaş üstü çocuklarda grip aşısı 2 ayrı doz ile vurulur. Bunun nedeni, enfeksiyonlara karşı bağışıklık siteminin uyarılmasıdır böylece bağışıklık gecikebilir.

grip aşısı uygulaması

Gribe yakalanmamak için, ellerinizi sabunla yıkayın. Gözlere, burna ve ağza elinizle dokunmayın, gribal enfeksiyon salgınlarında kalabalık ortamlara girmeyin. Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı mendil ile kapatın. Bol miktarda sıvı alın, alkol ve sigara kullanmayın. Gripliyken dışarıya ve kalabalık ortamlara çıkmayın.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.