Gribe meydan okuyan besinler
Menu

Gribe meydan okuyan besinler

grip ile savaşan besinler

Grip, bu yıl gerçekten çok tehlikeli bir şekilde yayıldı. Gripten hayatını kaybeden pek çok insanımız var. Grip mikrobunu almamak için yapacaklarımız var. İşte, gribe meydan okuyan bitkiler ;

grip

Kefir

Kefir, düzenli olarak tüketildiğinde üst solunum yolu enfeksiyonlarından vücudu korur. Kefirin yapısında bulunan yararlı bakteriler, vitaminlerin ve minerallerin sağlıklı bir şekilde emilimine destek olur. Yaklaşık olarak günde 1 bardak kefir bu nedenle tüketilmelidir.

Beyaz ve yeşil çay

Güçlü antioksidan özelliği ile beyaz ve yeşil çay virüslere karşı etkilidir ve bağışıklık sistemini toparlar. 1 bardak yeşil çaya eklenen 2 kabuk tarçın, 2-3 adet karanfil, 1çay kaşığı karabiber çayın etkisini çok güçlü arttırır ve mikrop öldürücü hale getirir.

Balık

Balık, omega 3 yağ asitleri nedeni ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir bu nedenle haftada 2-3 kez tüketilmelidir.

Soğan ve sarımsak

Doğal antibiyotik kabul edilen soğan ve sarımsak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, gribe karşı etkili koruyuculardır. Fakat, soğanın yanmaması, sarımsağın ise çiğ tüketilmesi gerekmektedir.

Maydanoz

Yemeklerin yanında sapları dahil olmak üzere 5-10 dal maydanoz tüketmek günlük C vitamini ve beta koraten ihtiyacını karşılamaktadır. Maydanoz tüketirken, çiğ ve limon suyu ile tüketmek C vitamini emilimini sağlar.

gribe iyi gelen besinler

Zencefil

Zencefilli çay, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Gribin vücutta barınmasına engel olan zencefilin kaliteli ve bilinen markalardan çay olarak satın alınması gerekir.

Nar

Gribin başlıca düşmanı olan nar, özellikle beyaz kısımları ile tüketilmelidir. Narın içinde bulunan polifenolik bileşikler ve nara kırmızı rengi veren antosiyaninler bağışıklık sistemini hızla kuvvetlendirir. Günlük 1 adet nar bu nedenle çok önemlidir.

Kivi

Kivi, ciddi bir C vitamini deposudur. Özellikle nefes darlığı, astım ve öksürüğe iyi gelir. Bağışıklığı kuvvetlendirir. Tüm meyveler içinde C vitamini en fazla olan meyvedir.

Beş bitkili çay

1 kabuk tarçın, 3 adet karanfil, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz zerdeçal, 1 çay kaşığı ekinezya, 1 çay kaşığı karabiber, 1 limon suyu, 1 çay kaşığı bal 1 bardak suda kaynatılır ağzı kapatılarak 10 dakika kadar demlenip içilirse gribe karşı ciddi savunma yaratır.

Adaçayı

Antioksidan olan adaçayı, ağız ve boğaza yerleşen enfeksiyonlara iyi gelir ve bağışıklığı kuvvetlendirir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.