İnsan gözü kaç megapikseldir
Menu

Gözümüz kaç megapikseldir

insan gözü kaç megapiksel

İnsan gözü kaç megapikseldir

Merak ettiğimiz bazı sorular aklımızı kurcalayabilmekte ve araştırma ihtiyacı hissetmekteyiz. Bunlardan biri de insan gözünün kaç megapiksel olduğu ile ilgili sorudur. Bu konuda sizlere biraz olsun ışık tutmaya çalıştık. İşte, merak ettiğiniz sorunun cevabı;

Öncelikle megapiksel’in ne anlama geldiğini belirtelim. Megapiksel, bir sahneden alınan görüntünün kaç piksel ile görüntülendiğini ifade eden teknolojik bir terimdir. İnsan gözü tamamen analog bir yapıya sahip olup, dijital bir terim olan piksel ile ölçülendirilmesinin pek imkanı yoktur. Beynimizin görme merkezi, gözlerimizden gelen ışık bilgisini bir film perdesi gibi algılamamaktadır. Beynimiz bu ışık bilgisini yorumlamakta ve buna bağlı olarak görüntü oluşturmaktadır. Bu görüntü ise gözümüzden beynimize giden sinir hücrelerinin ( nöronların ) hızına göre de sürekli olarak yenilenmektedir.

megapiksel

Gözümüzün belli oranlarda ışık değeri mevcuttur ki, bu değerden daha yüksek bir hızda hareket eden herhangi bir nesneye baktığımızda, gözümüz bunun hareketini yakalayamaz ve hiçbir şey görmemiş gibi tepki verir. Gelişmiş görüntü kaydedici hassas kameralarla bir merminin her hareketi kayıt altına alınabilmekte ve izlenebilmektedir.

Gözümüzün görme kapasitesinin megapiksel cinsinden ortaya konulabilmesi için, gözümüzdeki reseptörleri piksel olarak düşünmek ve herhangi bir sahneyi beynimizin hangi düzeyde detaylandırdığına bakıp test etmek gerekir. İnsan gözü küçük bir organ olmasına rağmen, üzerine gelen ışığın çok azı ile her şeyi yapabilecek kapasitededir. Ancak yüksek megapiksel değere sahip mercekler daha büyük olduğundan, karanlık bir ortamda insan gözüne oranla daha fazla aydınlık alan yakalarlar ve piksel değeri ne kadar yüksek olursa o oranda daha çok detay elde edilebilmektedir. Şayet, gözümüz büyüklüğüne sahip bir mercekle en yüksek megapiksel oranında fotoğraf çekip zoom yapmadan fotoğraf incelendiğinde, insan gözünün daha fazla detayı algıladığı görülebilir. Dolayısı ile gözümüz, insan yapımı merceklerle kıyaslanamayacak kadar mükemmeldir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.