Menu

Gözlerimizi koruyacak 10 kolay yol

goz_damla1

Göz sağlığınız için gerçekten önemli taşıyan bilgileri Op. Dr. Elvan Yalçın anlattı. İşte göz sağlığını korumanın 10 kolay yolu…
1- Bebeğinizi hiçbir şikâyeti olmasa bile ilk 1 yaşında mutlaka muayene ettirin. Çünkü bu muayene bebeği göz tembelliğinden korur.

2- Çok uzun saatler oynanan bilgisayar oyunları gözde kirpik dibi iltihabı, alerji ve kuruluk yapabilir. Ayrıca uzak görme eksikliği oluşmasını tetikleyebilir.

3- Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı olması, başı eğik tutarak okuma, gözleri kısarak bakma, odaklanma sorunları göz hastalıkları belirtisidir.

4- Çalışma ortamınızda soft tone sarı aydınlatma kullanın. diyabet hastasıysanız ve sporla ilgileniyorsanız göz dibi muayenesini kesinlikle ihmal etmeyin.

5- Makyaj malzemelerini ortak kullanmayın. Göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit göz farı, göz kalemi ve rimel gibi başka birinın makyaj malzemeleriyle geçebilir.

6- Özellikle renkli gözlü kişiler güneş ışığına daha titiz ollinkar. Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renkli gözlülere göre daha çoktur. Bu nedenle renkli gözlü kişilerde güneş gözlüğü kullanımı daha önemlidir.

7- Güneş ışınlarına çok maruz kalmak zaman içinde lensimizde koyulaşmaya, katarakta ve görme noktasında titizliğe neden olur. Güneş ışınlarının dik geldiği dönemlerde güneş gözlüğü kullanmalıyız.

8- Bilgisayar başında çalışanlarda alerji, kuruluk, kirpik dibi iltihabı görülme sıklığı artar. Aralıklı dinlenmeler ve göz kırpmak gerekmektedir.

9- Gözünüze aldığınız ani bir darbe veya gözünüze bir cisim kaçması durumda gözünüzü ovalamayınız. Var ise serum fizyoloji ile yok ise su ile bol yıkayarak göz doktoruna müracaat edinuz.

10- Bir kimseningözyaşını silmeyiniz. Eğer bu kişide gözde kızarıklık, aşırı sulanma ve kapak şişliği var ise bulaşıcı olabilir. Temas ettiyseniz elinizi sabun ile yıkayınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.