Gözaltı morlukları neden olur
Menu

Gözaltı morlukları neden olur

gözaltı morlukları

Gözaltı morlukları pek çok insanın başlıca sıkıntısıdır. Yorgun, bitkin ve hasta bir görünüm yaratan gözaltı morluklarının pek çok nedeni olabilir. Gözaltı morlukları, gözaltından damarların yakın geçmesi, uykusuzluk, cilt rengi kaynaklı olabilir. İşte, gözaltı morluğu neden olur?

gözaltı morluk nedenleri

Gözaltı morluğu nedenleri

Gözaltı morlukların başlıca nedeni genetiktir. Aile içinde gözaltı morluğu yaşayan birinci derece akrabanız varsa sizde de gözaltı morluğu oluşur. Ayrıca, cilt yapısında bulunan ve cilde rengini veren melanin kimyasalı nedenli morluklar oluşabilir.

Yaşlanma, kollajenin azalması gözaltı morluğuna neden olabilir. Kollajenin azalması ile cilt daha incelir. Böylece cilt altından geçen damarlar daha fazla gözükmeye başlar. Yüzümüzün kemikli yapısının olması, göz kapaklarında şişlikler ve gözaltı çukurunun belirgin olması göz altı morluğu oluşturur.

Gözaltı morluklarının kalıtımsal veya yaşlanmaya bağlı olup olmadığını anlamak için, gözaltına 30 sn. kadar baskı yapın. Gözaltı morlukları arttıysa morluklar genetik ve yaşlanmaya bağlıdır. Eğer normal duruyorsa gözaltı morluklarınız alerji veya damarsal yapının görünmesi, pigment fazlalığı kaynaklıdır.

Alerjiler

Yiyecek alerjileri, kozmetik alerjisi, toz alerjisi kaynaklı koyu halkalar oluşabilir. Alerji nedenli gözaltı damarlar genişler ve mor halka şeklinde gözükür. Gözlerde kaşınma sık yaşanır. Gözlerde kaşınma ile gözaltı damarlarına zarar verilir ve gözkapaklarında şişmeler, morluklar oluşur.

Burun akıntısı

Burun tıkanıklığı nedeni ile burun ve gözleriniz arasında olan damarlarda şişmeler oluşur. Böylece, gözlerinizin altında morluklar oluşur. Burnun açılması ile bu sorun kendiliğinden geçer.

Vitamin eksikliği

B, C, K ve E vitamini eksikliğinde gözaltında morluklar oluşur. Böbrek üstü bezleri bu vitaminlerin azalması ile yavaşlar. Ciltte koyu halkalar ve şişmeler kendini gösterir. Tuz dengesini korumak ve sağlıklı beslenmek mor halkaları yok edecektir.

Vücutta su kaybı

Vücudumuz su kaybettiğinde, damarlar hızla genişler. Bu nedenle de vücutta mor halkalar oluşur. kahve ve alkol tüketimi de vücutta su kaybına neden olur.

Sigara içmek

Sigara kullanıldığında cilde çok az oksijen gider. Damarlarımız hızla genişleyerek oksijen eksiğini tamamlamaya çalışır fakat, bu bize mor halka oluşmasını sağlar.

Hormonlar

Aylık adet döneminde ve hamilelikte kansızlık yaşanabilir. Kansızlık durumunda damarlar genişleyerek cilt altında morluklara neden olabilir.

Uykusuzluk

Uykusuzluk ve stres kaynaklı olarak mor halkalar hızla artar. Cilt daha yaşlı ve yorgun gözükür.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.