Göz sağlığımız hakkında bilinmeyenler
Menu

Göz sağlığımız hakkında bilinmeyenler

baş

 

Gözlerimiz vücudumuzun en değerli organıdır. Göz sağlığımıza dikkat etmek ve kulaktan duyma bilgiler ile hareket etmemek gereklidir. İşte, göz sağlımız hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar ;

göz1

Bir kişi uzağı ve yakını düzgün görüyorsa göz rahatsızlığı yok derler. Bu tamamen yanlıştır. Astigmat, tansiyon ve kornea problemleri yaşanabilir. Bu nedenle periyodik olarak göz doktoruna muayene olmak gereklidir. Çünkü, sadece muayenede çıkabilen göz hastalıkları mevcuttur.

3

Ağlamak, göz yaşı pınarlarını kurutur ve sıkıntı yaratır derler. Bu tamamen yanlıştır. Bilimsel olarak, ağlamak gözü nemli ve ıslak tuttuğundan sağlığımız için çok gereklidir. Hatta kısa aralıklar ile ağlamak faydalıdır.

4

Dinlendirici gözlükler, bizi rahatlatır ve baş ağrısını alır. Aslında dinlendirici diye bir gözlük yoktur. Gözlüğün amacı iyi görmeyi sağlamaktır. Gözleri dinlendirmek, akşamları karanlık bir odada 1 saat kadar kalmak ile olmaktadır.

5

Çok tuzlu yemek, göz tansiyonunu yükseltir hatta körlüğe neden olur. Bu tamamen yanlıştır. Yapılan araştırmalarda, tuz ile gözün hiçbir bağlantısı olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca kataraktın sadece yaşlılarda olduğu söylenir. Fakat, katarakt gençlerde hatta çocuklarda da görülen bir rahatsızlıktır.

6

Yakından televizyon seyretmek ve kitap okumak göz sağlığını bozar derler fakat sadece görme bozukluğu yaratabilir.  Göz sağlığına hiç bir etkisi yoktur. Çok bilgisayar kullananlarında gözünün bozulduğu söylenir. Aslında basit göz kusurları yaratarak, gözlük kullanılmasını gerektirir.

7

Bol havuç tüketmek gözleri korur. Havuç yanında bol sebze ve meyve tüketmek gereklidir. Tek başına havucun pek bir etkisi yoktur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.