Göz lazer operasyonu, Excimer lazer (lasik, lasek, epilasek)
Menu

Göz lazer operasyonu, Excimer lazer (lasik, lasek, epilasek)

lazer ile göz tedavisi

Gözlüklerden kurtulmak için uygulanan lazer tedavisine Excimer lazer(lasik, lasek, epilasek) denilmektedir. Bu operasyon, gözün en ön kısmında bulunan korneanın inceltilmesi ve yeniden şekillenmesi ile yapılır. Miyop, astigmat, hipermetropi bu tedavi ile çözümlenir.

göz ameliyatları

Kimler göz lazer tedavisi olabilir?

Öncelikle hastanın genel göz muayenesi yapılır. Yaş, meslek bu noktada çok önemlidir. Gözün kuruluğu, numarası ve göz hastalıkları kontrol edilir. Önemli olan konu gözlük olmadan günlük aktiviteleri yapamıyorsanız kesinlikle lazer tedavisine aday olursunuz. Tüm bunlar ve uygulama öncesi yapılan muayeneler çok önemlidir. Çünkü, lazer ameliyatının başarısız olması ve tedavi sonrası sorun yaşayanlar genelde lazere uygun olmayan hastalardır. Lazer tedavisinde, Miyopi -15, hipermetropi +6 numara, astigmat 6 numaraya kadar tedavi edilir.

Kimler lazer ile göz tedavisi olamaz?

Doğuştan ve sonradan korneasında hastalık oluşanlar, 18 yaş altında olan kişiler, tek gözü olanlar, gözünde akut enfeksiyonu olanlar, bağ dokusu veya immün sistem rahatsızlığı olanlar, gözlerinde kuruluğu olanlar, keratokonusu olanlar, gebe ve emziren kadınlarda bu uygulama yapılamaz.

Excimer lazer tedavisinin avantajları nelerdir?

Görüş mesafesi çok netleştiğinden yaşam kalitesi artar.

Herhangi bir kaza anında gözlüğün parçalanarak gözü yaralaması ihtimali ortadan kalkar.

Yüksek astigmatı olanlarda, gözlük  kaymalar, görüntü netliğinde değişimler, ışık rahatsızlığı gözlerde ağrı yapmaktadır. Bu hastalarda olan ışık hassasiyeti ve ağrı ortadan kalkar.

40 yaş sonrası pek çok hasta iki gözlük kullanır. İki gözlük kullanma ortadan kalkar.

Lensler zamanla göz kuruluğuna neden olurlar. Lens kullanımı bırakılsa bile göz kuruluğunun önüne geçemez.

Lens kullanan insanlarda göz enfeksiyonu riski yükselir.

Lensler gözün oksijenizasyonunu bozar.

Lens kullanan kişilerde göz kapağının içi kalınlaşır uzun süre kullanılırsa z kapağı düşmeleri yaşanır.

Lazer tedavisi kör yapar mı? yan etkileri nelerdir?

Lazer tedavisi ile kör olma veya şiddetli komplikasyon yaşama genelde lazer tedavisine uygun olmayan hastalarda yaşanır. Bu nedenle gittiğiniz uzmanın ve merkezin kalitesi çok önemlidir.  Sıradan bir lens kullanıcısının görme kabiliyetini kaybetmesi ile lazer tedavisinde görme kaybını kaybetme aynı ihtimaldedir. Göze yapılan lazer tedavisi tüm tedavilerde olduğu gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Gözde enfeksiyon olması, göz kuruluğu, numara kalması başlıca yan etkilerdir. Lazer ameliyatı sonrası katarakt, şaşılık, göz tansiyonu ameliyatları rahatlıkla olunabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.