Menu

Göz kaşıntısı-Göz alerjisi nedenleri tedavi yöntemleri

Özellikle bahar aylarında polenlerin etkisiyle oluşan bahar nezlesi (Vernal Konjontivit) nedeniyle gözlerin kaşınması, körlüğe kadar uzanan rahatsızlıklara neden olabiliyor

Allerjik göz hastalıkları

Temas göz allerjisi ilaçlara, ilaçların içindeki koruyucu maddelere veya makyaj ürünlerine karşı gelişebilir. İleri dönemlerinde göz yaşı kanalında tıkanıklık, konjunktivada skarlaşma ve korneada damarlanma meydana getirebilir.

Allerjik göz hastalıklarının tanısı hastadan alınacak hikaye üzerine inşa edilecek muayene ve laboratuvar incelemeleri ile konur. Kırmızı göz oluşturan pekçok durum göz allerjisini taklit edebilir ve doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Muayenede göz kapakları, göz yüzeyini örten konjunktiva isimli zar, bezlerin açıldığı bölümler, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapaklarının ters çevrilerek arka yüzeyinin incelenmesi gerekebilir.

Bazı mikrobik hastalıklar, sebebi bilinmeyen iltihabi durumlar, göz kapağı iltihapları, bazı cilt hastalıklarının göz bulguları, kuru göz hastalığı, gözün bağ ve damar tabakasının iltihabi hastalıkları, böcek ısırıkları, kirpik diplerine yerleşen bitler göz allerjisini taklit eden bir tablo meydana getirebilir. Tanısal test olarak allerjen maddenin bulunması, göz yaşında ve kanda bazı maddelere bakılması yardımcı olsa da en fazla bilgi muayeneden elde edilir.

Benzer yazı yok

17 Comments
 1. Duygu Cevapla
 2. serhat Cevapla
 3. KÜBRA Cevapla
 4. mustafa Cevapla
 5. hayrettin Cevapla
 6. meryem Cevapla
 7. ronahi Cevapla
 8. mete oğuz kaan DEMİR Cevapla
 9. tugrul Cevapla
 10. nafikoc Cevapla
 11. serap Cevapla
 12. sengul Cevapla
 13. sengul Cevapla
 14. doğukan Cevapla
 15. qqfewfwegv we Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.