Görülmesi gereken antik duvarlar
Menu

Görülmesi gereken antik duvarlar

antik duvarlar

Yüzlerce hatta bazı durumlarda binlerce yıldır olsa bile birçok antik duvar hala ayakta zamana meydan okumaktadır. Tarih meraklılarının mutlaka görmesi gereken bu antik duvarlardan bazıları bulundukları topraklarda önemli turistik yerlerdendir. Modern yapıların arasında hala inatla ve tüm ihtişamı ile ayakta duran antik duvarlar da görebilirsiniz. İşte, görülmesi gereken antik duvarlar;

çin seddi

Çin Seddi – Çin

Çin Seddi, bugün en fazla ziyaret edilen ve en iyi bilinen ayaktaki antik duvarların başında gelmektedir. Bu set duvar yaklaşık 2000 yıldan daha uzun süre önce inşa edilmiştir. Orijinal surlar zamanla aşınsa da hala dimdik ayakta.

aurelian duvarları italya

Aurelian Duvarları – İtalya

Roma’nın yedi tepsini çevreleyen Aurelian duvarları üçüncü yüzyılda Roma İmparatoru Aurelian tarafından yaptırılmıştır. Duvarların kalınlığı 10 metreden daha fazla, yüksekliği ise 26 metredir. 1000 yıldan fazla bir süredir savaşlara sahne olmuştur.

hadrian duvarı

Hadrian Duvarı – İngiltere

Aurelian duvarlarından daha eski olan Hadrian Duvarı, İngiltere boyunca uzanmaktadır. İmparator Hadrian tarafından inşa edilen duvar, Roma İmparatorluğunun kuzeydeki noktasıdır. Batı kıyılarınca 84 km uzanan duvarın bölümleri erozyona uğramış ve tahrip olmuştur.

chester city duvarı ingiltere

Chester City Duvarları – İngiltere

Chester duvarları Hadrian duvarından daha eskiye giden tarihi bir duvardır. Yeryüzünde inşa edilen ilk duvarlardan olduğu düşünülen bu duvarlar, Romalılar tarafından kumtaşı kullanılarak takviye edilmiştir.

konstantinapol duvarları tüekiye

Kanstantinopolis ( İstanbul ) Duvarları – Türkiye

Dördüncü ve beşinci yüzyıllarda inşa edilen bu duvarlar yüzyıllar boyu İstanbul şehrini ( tarihi yarımadayı) korumuştur. İlk duvar Bizans İmparatoru Konstantin tarafından ayrı şekilde kuleleri olan bir yapıydı. Daha sonra şehir genişledikçe birleşti ve büyüdü.

xian city duvarları çin

Xian City Duvarları – Çin

Çin Seddi kendi türünün tek tarihi örneği değil. Ünlü Terracotta savaşçılarının evi olarak bilinen Xian antik kentinin kendi surları vardır. Bu etkileyici duvar 1300’lü yıllarda inşa edilmiştir. Duvar yaklaşık 6 km2’lik bir alanı çevreleyen ve bugün bile en görkemli tahkimat duvarlarından biri olmaya devam etmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.