Göremediğimiz farklı dünya
Menu

Göremediğimiz farklı dünya

böyle görün

Kısa bir süre öncesine kadar fotoğraf teknolojisi bize yeteri kadar veri vermiyordu. Bugün çıplak gözle göremediğimiz pek çok şeyi gelişen teknoloji ile keşfediyoruz. Taramalı elektron mikroskopları, dünyamızdan karışık kozmik alıntılar çekiyor. İşte, heyecan verici ve akıllara durgunluk veren görüntüler ;

deniz suyu

Deniz Suyu ;

Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, tarih öncesi mağara resmi ya da soyut bir sanat eseri değildir. Bu resim yaklaşık 25 kere büyütülmüş deniz suyundan sadece 1 damladır. National Geographic fotoğrafçısı David Liittschwager tarafından yakalanan bu fotoğrafta bir planktonik evren vardır. Sizi bilmiyoruz ama biz denize girince su yutmamaya çalışacağız.

insan gözü

İnsan Gözü ;

Gözbebeklerimiz tam anlamıyla organik bir dokudan yapılmış kamera olduğumuzu anlatıyor. Renkli iris çapı düzenleyerek, retinaya ışıktan gelen akışı kontrol eder. Belki de insan vücudunun en etkileyici organı olan göz hakkında bu fotoğraflar pek çok doneyi ortaya koyuyor.

kar tanesi

Kar Tanesi ;

Kar tanelerini geometrik muhteşem görüntüleri mikroskop altında çok sık çekilir. Evrenin bu altıgen heykelleri matematik dehasıdır. Rus fotoğrafçı Alexey Kljatov tarafından geçen yıl yakalanan bu fotoğraflar pek çok ödül almıştır.

saç biti

Baş Biti ;

Sadece 3mm. uzunluğunda olan bitlerin 200 kat büyütülmüş fotoğrafı gerçekten ürkütücüdür. İşin ilginç yanı bu bit, çekilirken sanki kameraya poz vermiş gibidir. Her yıl milyonlarcası çocukların saçlarında kamp kurmaktadır.

kullanılmış diş ipi

Kullanılmış Diş İpi ;

Kullanılmış bir diş ipinin yaklaşık 500 kat büyütülmesi ile çekilen bu fotoğrafta, pembe madde plak olarak bilinen tükürük ve bakteriyel salgılardan oluşan bir filmdir. Bu manzara dünyanın en doğal manzarasıdır endişelenmeyin hepimizin dişinde bu madde vardır.

akarlar

Demodex Folliculorum, kirpik akarları ;

Hepimizin kirpik köklerinde yaşayan kirpik akarları vardır. Onlar, ölü cilt hücreleri, deri yağları yer ve kıl köklerinde yumurtlarlar. Küçük pençeleri ile tutunarak yaşarlar. Yapılabilecek hiçbir şey yoktur onlarla doğduk ve yaşıyoruz.

tuvalet kağıdı

Tuvalet kağıdı ;

500 kat büyütülen  fotoğrafta  tuvalet kağıdında dikkat çeken şey, bitki lifleridir. Emilim için bitki lifleri ideal yapı taşlarıdır. Krepe isimli bir süreç ile onları esnek ve yumuşak hale getirerek tuvalet kağıdı üretilir.

sigara kağıdı

Sigara Kağıdı ;

Bu sigara kağıdı üzerinde olan mavi kristaller oksijeni bırakmalı ve uzun süreçte kağıdı yanık tutmalıdır. Bu nedenle sigara üreticileri, insanların daha fazla nikotin almalarını sağlarlar. Sigara kağıtları özel üretilirler.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.