Menu

Göğüs bakımı

 

Göğüsler, ilk olarak bebekleri besleme gibi mükemmel bir meziyete sahiptir. Dünyada eşi benzeri bulunmayan bir süt üretirler, bu sütü bebeklere en ideal sıcaklığa getirir, en hijyenik biçimde saklar ve emzik fonksiyonu gören meme uçlarıyla her yerde ve her şartta bebeğe sunarlar.

Bu, onların insanı hayran bırakan yüce görevleri.

Bir de kadınlık sembolü durumuna gelen estetik yanları var ki,  kimilerimizi bıçak altına yatırabilecek kadar önemsenen bir husus.

Dosyamızda işleyeceğimiz hususlar arasında estetik ameliyat yok. Bu masraflı ve bir miktar da tehlikeli bir çözüm. Biz olabildiğince etkili olan doğal yöntemlerden söz edeceğiz. Bir miktar çaba ile sonuca kısa sürede ulaşmanız olası. Elbette, mucizevi yöntemler değil ama mucizeyi hayatın başka taraflarına bırakmalı ve sağlığın her şeyden önemli olduğunu unutmamalı.

Göğüslerin Yapısı

Vücudun en duyarlı kısımlarından biri olan göğüsler esas olarak yağ ve meme bezlerinden oluşmuştur; hiç kas yoktur. İnsanların genellikle düşündüğünün tersine göğüs kasları göğsü oluşturmaz ama varlıkları göğüsleri tutmaya yarar (pazılar ve sırt kasları gibi). Göğüsleri asıl tutan, göğüslerin altından başlayıp çeneye dek uzanan deri yelpazesidir. Bu nedenle göğüslerin görünümünde en büyük rolü deri oynar; bu da göğüslerimizin yer çekimi kanununa tabi olduğunun bir göstergesidir! hormonal değişimlerin, hamileliğin, emzirmenin ve vaktin tesiri ile deride oluşan yapısal bozukluklar derinin gevşemesine ve göğüslerin sarkmasına sebep olur.

Bu nedenle olası olduğunca erken göğüs bakımına başlamak gerekir: Tedbir almak savaşmaktan daha kolaydır!

Sütyen Seçimi

Göğüsleri forma sokmak ve iyi taşıyabilmek için ilk olarak çok iyi bir sutyene gereksinim vardır. Dantelli veya incecik askılı olanlar gerçekten çok güzel ve albenili; ama onları özel durumlara saklamak da yarar var.

Sutyen seçerken ihtiyaçlarınızı ve sağlığınızı göz önünde bulundurun. Spor yapıyorsanız, titreşim ve zıplamalarda göğüslerinizin sallanmasını önleyecek koruyucu ve sıkı bir sutyen takmalısınız.

Günlük olarak ise, çok sıkı ve göğüsleri basınç altına alan sutyenler kullanmayın. Uygun olan, göğüslerinize tam oturan, pamuklu kumaştan yapılmış sutyenlerdir; pamuklu kumaşlar derinin nefes almasına yardımcı olur.

Sutyeninizi iç çamaşırı satan bir mağazadan, satıcılara danışarak alın.  Almadan önce de kesinlikle deneyin ve iyi bir sutyen için daha fazla ödemekten kaçınmayın.

Soğuk  Su  Masajı

Soğuk su masajı, göğüslere dirilik ve sıkılık kazandırmada olabildiğince etkili bir yöntemdir.  Soğuk suyun dolaşımı hızlandırıcı ve cildi gerici tesiri vardır. Bundan başka, dokuları sıkılaştırır, üst derinin elastikiyetini artırır ve cildin vakitsiz gevşemesini engeller. Duş veya banyonuzu bitirdikten sonra, çıkmadan, birkaç dakika göğüslerinize dairesel hareketlerle soğuk duş tutun. Soğukluk derecesi dayanabildiğiniz kadar olmalı; hiçbir zaman buz gibi su tutmayın. Bu masajı yapan

Hidro-masaj aletleri de var; dilerseniz onları da kullanabilirsiniz (örneğin: clarins/model bust).

Egzersiz ve Spor

Egzersiz ve spor göğüs sağlığı ve güzelliğinde çok etkili bir yöntemdir.

Spor olarak, bilhassa yüzme ve su jimnastiği en çabuk sonuca ulaşabileceklerinizdir. Şayet göğüsleriniz büyükse jogging ve şiddet içeren sporlardan sakının. spor yaparken ideal bir sutyen giymeyi unutmayın.

Göğüs güzelliği için öneri edilen egzersizlerde ise esas amaç sırt ve pazı kaslarının kuvvetlendirilmesidir.

– Egzersiz – 1

Diz ve ellerinizi yere koyun (emekler gibi) sırtınızı ve başınızı dik tutun. Bacaklarınızı kalça seviyenize dek havaya kaldırıp çapraz hale getirin.  Dirseklerinizi bükerek gövdenizi yere doğru indirin. Bir kaç saniye bekleyip ilk pozisyonunuza dönün. Tıpkı hareketi 20 kez tekrarlayın.

– Egzersiz – 2

Yere uzanın. Omuzlarınız yerle tamamen temas etsin. Bacaklarınızı havaya kaldırıp çapraz hale getirin. Kollarınızı önce vücudunuza paralel biçimde yana uzatın, sonra dümdüz ve gergin olarak yukarı kaldırın ve ellerinizi birleştirin. Bir kaç saniye bekleyip ilk pozisyonunuza dönün. Tıpkı hareketi 20 kez tekrarlayın.

– Egzersiz  – 3

Bağdaş kurarak oturun.  Omuzlarınızı gevşek tutun.  Kollarınızı göğüs seviyesine getirip avuçlarınız iç içe gelecek biçimde ellerinizi birleştirin. Bütün gücünüzle avuçlarınızı birbirine doğru itin.  Bir kaç saniye bekleyip gevşeyin. Tıpkı hareketi 20 kez tekrarlayın.

Bakım Ürünleri

Deri sağlığının göğüslerinizin dirilik ve sıkılığı ile direkt ilişkili olduğunu unutmayın ve göğüslerinizi nemlendirici bir krem ile her gün tertipli olarak nemlendirin.  Nemlendirici olarak vücut için hazırlanmış nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Eğer bütçeniz olanak sağlıyorsa, özel olarak hazırlanmış göğüs bakım ürünlerini tercih edin. Bu ürünler nemlendirmenin yanısıra, sıkılaştırıcı etkinler de içeriyor.

Tavsiye ettiğimiz ürünler;

– Energibuste

Lancôme

– Fermete buste

Elancyl

– Gel buste

Clarins

– Bust’up

Biotherm

Son 50 Yorum
  1. Avşa Adası
  2. canan
  3. NurdaN_SeSToNuM

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.