Gluten nedir
Menu

Gluten nedir

gluten

Gluten, pek çok proteinden meydana gelen besleyici bir maddedir. Buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bol miktarlarda bulunmaktadır. Pişirilebilen besinlere çiğnenebilme özelliği veren, birçok besin maddesinde tat ve protein desteği için kullanılmaktadır. Bazı kişilerde Gluten alerjisi görülebilmektedir. 

Bread group

Buğday haricinde mısır taneleri, irmik, durum buğdayı ve diğer buğday türleri gluten bakımından oldukça zengindir. Kahvaltılık gevrekler ve unlu mamullerde kıvam vermek için kullanılan gluten, geniş bir alanda kullanılmaktadır.

mısır taneleri

Glutenin içinde albumin, globulin, glutelin ve prolamin olarak 4 farklı protein bulunmaktadır. Glutelin ve prolamin buğdayda, albumin ve prolamin de pirinç ve mısırda bol miktarda bulunmaktadır. Gluten, çölyak olarak bilinen hastalığın sebebidir.

pirinç

Çölyak hastalığı olan kişilerin yiyeceklerinde gluten bulunmaması gerekmektedir. Son yıllarda glutensiz gıda maddeleri üreten firmalar bu alanda hizmet vermektedir.

glutensiz gıdalar

Kıvam arttırıcı özelliğiyle et suyuna, ketçapa ve çorbalarda kullanılmaktadır. Kahve, likör, sirke bulyon ve mandıra ürünlerine de aroma olarak katılmaktadır. Daha ziyade protein yerine geçtiği için tercih edilen gluten, özellikle vejeteryan kişilerin et ürünlerinden alması gereken proteini karşılamaya da yaramaktadır.

yeşil sebze ve meyveler

Yeşil sebzeler ve meyveler gluten içermediğinden, çölyak hastalarının tüketmelerinde herhangi bir sorun yoktur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.