Menu

Gluten alerjisi nedir

gluten baş

İnce bağırsak, tahılların içinde bulunan Gluten proteinine alerjik olmasına gluten alerjisi denilmektedir. Genelde bu durum doğuştandır ve ömür boyu sürer. Dünyada milyonlarca kişinin yaşadığı bir alerji türüdür.

gluten1

Tahıllar içinde bulunan protein alerjisi yüzünden kusma, ishal, karın ağrısı, zayıflama ve karın şişkinliği, kansızlık ve vitamin eksikliği görülür. Çocuklarda gelişim bozukluğu da sıklıkla yaşanılan sorundur. Genelde, çocuklarda 8-12 yaş arası yetişkinlerde 30-40 yaş arası en fazla görüldüğü dönemlerdir. Gluten alerjisi, hayatın her hangi döneminde tetiklenerek başlayabilir. Çölyak hastalığı teşhisi koyulduğunda hastaya bir diyet listesi verilir. Çünkü artık, prensipli ve düzenli bir hayat yaşamak gereklidir. Çölyağın tek tedavisi, içinde gluten olan besinleri bilmek ve ona göre beslenmektir. Fakat, beslenmede kayıplar olduğundan düzenli ve vitamin değeri yüksek diyet yapılmalıdır.

gluten3

Buğday, yulaf, çavdar, ekmek, makarna, bulgur, bisküvi, simit, tarhana, irmik, pastahane ürünleri, hazır çorbalar, puding ve sütlü tatlılar yenilmemelidir. Çok az miktarda bile kullanılan bu ürünler gluten alerjisi olan kişilerde ani krizler başlatabilir. Pirinç, mısır unları, soya unu ile yapılan yiyecekler rahatlıkla yenilebilir. Patates unu ile ekmek yapılabilir. Et, tavuk, balık, peynir, yumurta, süt, yoğurt, sebze ve meyve gluten alerjisi olanlara serbesttir.

gluten4

Hastalığın teşhisini koymak genelde çok zordur. Gluten alerjisi olan hastalarda genelde bağırsak duvarında aşınmalar vardır ve ince bağırsak biyopsisi ile tanı koyulabilir. Aşırı gaz şikayetiniz varsa, sürekli ilaç kullanmak yerine yaklaşık 1-2 hafta kadar glutensiz diyet yapmaları önerilir. Şikayetler hafiflerse, gluten alerjiniz olabilir. Bu sürede karın şişkinliği ve gaz şikayetleri yavaşlarsa diyete devam etmek ve bir hekime başvurmak gereklidir. Pek çok hasta baş ağrısı ile hekime başvurur. Baş ağrısından şikayetçi olan hastalara bu diyet önerilir. Gluten alerjisinin tek tedavisi glutensiz beslenmektir. Bağırsak duvarında ki hasar yaklaşık diyete başladıktan 6 ay ile 1 yıl arasında düzelir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.