Glokom nedir, belirtileri nelerdir
Menu

Glokom nedir, belirtileri nelerdir

glokom

Glokom nedir, belirtileri nelerdir

Göz içinde ki sıvı basıncı artmasına glokom hastalığı denilmektedir. Göz tansiyonu da denilen glokom, göz sinirlerini tahrip ederek görme kaybına varabilir. Bu nedenle çok önemli bir hastalıktır. Erken teşhis koymak kör olmak gibi sonuçları engellemektedir.

Retina ve göz arasında ki bağlantıyı optik sinirler sağlar. Glokom hastalığında optik sinirler hasar görür. Net bir görüş için gözümüz optik sinire ihtiyaç duyar. Glokom teşhisi koyulduğunda, ilaçlar verilerek göz içi basınç düşürülür. Glokom hastalığının pek çok çeşidi vardır. Her iki göz sinirlerini etkileyen yavaş ilerleyen çeşidinde hiçbir ağrı oluşmaz ve sinsice hastalık ilerler. İleri yaşlarda görme kaybı başladığında glokom anlaşılabilir. Katarakt, göz yaralanmaları, tümörler glokoma neden olabilmektedir. Göz yapımızda ön kısma ön kamara denilir. Ön kamarada sürekli bir sıvı akışı vardır. Bu akış sayesinde göz etrafında olan dokular beslenir. Bazen sıvı akımı yavaşlar ve basınç oluşmaya başlar. Göz tansiyonu yüks**kse, glokom hastalığı riski vardır. Fakat, optik sinir arıza görmemişse bu hastalığın teşhisi koyulmaz.

Glokom hastalığı riskinde olanlar kimlerdir?

Ailesinde glokom hastalığı olanlar, 60 yaş üstü hastalar.

Gözüne darbe ya da yaralanma yaşayanlar.

Şeker ve tansiyon hastaları ile migreni olanlardır.

Glokom hastalığı belirtileri nelerdir?

Glokom hastalığı başlangıçta bir belirti vermeyebilir. Zamanla görme kayıpları veya yanlarda olan cisimleri görmemek gibi sorunlar yaşanır. Tedaviye hemen başlanmazsa bir perdeden veya tünelden dışarıyı seyretme haline döner ve zamanla körlüğe kadar ilerler. Çok ender olarak gözde yaşarma, kaşıntı ve kızarıklık olabilir. Bu tip bir durum yaşadığınızda kesinlikle hemen doktora müracaat etmek gereklidir. Erken tanı gözünüzü kurtarabilmektedir.  Tanı koymak için hekimler, göz tansiyonu, kornea kalınlığı ölçümü, optik sinir başı topografisi çekilmelidir.

Glokom hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Glokom tedavisinde görme kaybı varsa tedavisi yapılamamaktadır. Sadece görme kayıplarının ilerlemesi durdurulur. Çeşitli ağızdan tabletler ya da fazla olan basınç yapan sıvının transferi sağlanır. İlaçlar kesildiği anda hastalık kaldığı yerden devam edeceğinden ilaçlar düzgün bir şekilde kullanılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.