Glisemik indeks nedir
Menu

Glisemik indeks nedir

glisemik1

Glisemik indeks, gıdaların ve yiyeceklerin tüketildikten sonra kandaki şeker oranını ne kadar hızlı arttırdığını gösteren bir ölçümlemedir. farklı gıdaların kan şekerini hızlı yükseltmesi hem kilo alımını hem de metabolizmanın yavaşlamasını sağlamaktadır. Hatta son yıllarda yapılan glisemik indeks diyetleri ile çok rahat kilo verilmektedir.

glisemik2

Glisemik indeks hesaplaması, gıda içindeki 1 gr. karbonhidratın kanda şeker seviyesini saf glikozun tüketimine orantılayarak yapılır. Glikozun glisemik endeksi 100 olarak kabul edilir.  Glisemik indeks hesaplanırken, kanda bulunan glikoz değerleri hergün farklı olabileceğinden hesaba katılır.

glisemik3

Karbonhidratlar, hızlı şekilde sindirilip kana karıştıklarından glisemik indeksleri yüksektir. Düşük indekse sahip olanlar, yavaş sindirilen gıdalardır. Bu durumda pankreas daha düşük insülin salgılayacak, kanda ki şeker oranı dengelenecektir.

glisemik4

Düşük glisemik indeksli gıdalar ; yoğurt, çilek, mercimek, süt, kuru kayısı, fasulye, elma, armut, portakal, bezelye, havuç, kivi ve muzdur.  Orta glisemik indeksi olanlar ; haşlanmış patates, bal, dondurma, kuru üzüm ve ananastır. Yüksek glisemik indeksi olanlar ; beyaz ekmek, karpuz, mısır gevreği, kumpir, patates kızartması olarak sayılabilir.

glisemik5
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.