Menu

Gizli şeker tanısı nedir ve nasıl konulur

şeker baş

Gizli şeker, kan şekerinin yüksek olmasıdır fakat daha henüz şeker hastalığı başlamıştır. Bu nedenle bu hastalara şeker hastalığını engelleyici tedavi uygulanır. Çünkü, müdahale edilmezse çok kısa süre sonra Tip-2 diyabet hastalığı başlar. Şeker hastalığı başlamasa bile, gizli şeker kalp ve dolaşım sistemine zarar verebilir.

Woman Removing Blood from Her Finger for a Blood Test

Gizli şeker zamanla tedavi ile düzelebilir. Hayat tarzında yapılan değişiklikler, kan şekerini düzene sokar. Peki gizli şekerin belirtileri nelerdir derseniz bu rahatsızlık genelde hiçbir belirti vermez ve kan tahlili ile ortaya çıkar. Tip-2 diyabetin belirtileri ise, susuzluk, sık idrara çıkma, yorgunluk, bulanık görme olarak belirtiler verir. Bu belirtilerden birini bile taşıyorsanız hemen bir doktora başvurmak gereklidir.

şeker2

Şeker hastalığı riski olanlar kimlerdir?

Aşırı kilolu olanlar, 45 yaş ve üstü kişiler, Ailede 1. Derece yakınlarda şeker hastalığı olanlar, gebelikte şeker yükselmesi ve 4 kilogram üstü bebek doğuran kadınlar, polikistik over sendromlu olanlar, yüksek tansiyon hastaları şeker hastalığı riski olan kişilerdir. Yapılan araştırmalarda, insülin direncini oluşturan bir gen bulunmuştur. Fakat, şekerin sebebi daha henüz tam olarak bilinmemektedir. Bilinen tek şey, şeker hastalarının vücutlarında glikozu dengeleyememesidir. Ne yazık ki şekerin bilinen bir tedavisi yoktur. Düzenli ve disiplinli bir hayat ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi sayesinde sadece kontrol altına alınır.

şeker3

Gizli şeker tanısı nasıl konulur?

Gizli şeker tanısının koyulması için açlık ve tokluk kan şekerinin ölçülmesi gerekir. Açlık şekeri, 100-125 aralığında, tokluk kan şekeri 140-200 aralığındaysa gizli şeker tanısı koyulur. Eğer kan şekeriniz açlıkta 120 altı, toklukta 199 üstü ise tip-2 diyabet tanısı koyulur.

One Response
  1. ayhan malkoç

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.