Menu

Gizli şeker nedir ve belirtileri

gizli şeker

Gizli şeker diğer adıyla pre-diyabet, kişinin kan şekerinin yüksek olmasına rağmen şeker hastası tanısı koyulmamasına sadece şeker hastalığına aday olduğu düşünülmesine verilen isimdir. Gizli şeker hastalığı, kontrol altına alınmazsa şeker hastalığına dönüşür. Bu nedenle pre-diyabet önemlidir.

gizli şeker belirtileri

Gizli şeker hastalığı için doktorlar bozulmuş glikoz toleransı veya açlık glikozu derler. Genelde gizli şeker hastalığı tanısı için, gece boyunca aç kalınması sonrası glikoz toleransı testi yapılır. Bu test harici yüksek şekerli içecek sonrası 2. Saatte yapılan OGTT testi de vardır.

Açlık kan şekeri normalde 100 mg/dl’nin altındadır. Gizli şeker hastalarında bu değer, 100-125 mg/dl aralığındadır. Kan şekeri 126 üstü olanlar zaten şeker hastası kabul edilirler. Pre-diyabetin erken tanısı, şeker hastası olmamak için önlem alınmasını sağladığından çok önemlidir. Yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile, %60 oranında tip 2 diyabet hastası olmaları engellenir.

Her gün düzenli yürüyüş yapmak, şeker oranı yüksek gıdalardan uzak durmak, vücut ağırlığının azaltılması pre-diyabetin başlıca tedavisidir. İşin ilginç olan yanı, gizli şeker hastalarının kalp hastalıklarına riskinin yükselmesidir. Bu nedenle, gizli şekeri olan hastaların tansiyon ve kolesterol düzeyleri dengede tutulmalıdır.

Kilolu olan, tatlı krizlerine giren, kilo veren veya hızlı kilo alan, sinirli, gergin, görmede bulanıklık, halsizlik, yorgunluk, çok su içme, sık idrara çıkma, depresyon, terleme, gece baş terlemesi, ailede 1. derece yakında şeker hastalığı olanlarda kesinlikle gizli şeker kontrolü yapılmalıdır. Ayrıca yüksek tansiyon, düşük HDL kolesterol düzeyi, trigliseridin yüksek olması, 4 kilogram üstü bebek doğurmak pre diyabet riskinin yüksek olduğunu gösterir.  Pre-diyabet tanısı koyulmadığı halde yukarıda saydığımız risk faktörleriniz varsa mutlaka düzenli olarak senede 1 defa test yapılmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.