Menu

Gizemli şekilde kaybolan hazineler

kayıp hazineler

Geçmiş zaman gizemli olaylar ile doludur. Dünyanın en ünlü hazineleri gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Bu hazinelerin kayıtları, çizim ve resimleri elimizdedir ve kendi varlıklarını kanıtlamaktadır. Çalıntı, kayıp ya da bilerek gizli tutulsalar da bu hazineler hep aranmaktadır. İşte, dünyanın gizemli şekilde kaybolan hazineleri ;

amber room

Amber Room ;

Amber odası, Rus çarı Peter tarafından 1716 yılında Prusya kralı Frederick William’a hediye yapıldı. Oda, altın varak aynalar ile desteklenen kehribar panellerden oluşmaktaydı. Yaklaşık 10 yıl pek çok heykeltıraş ve sanatçının çalışması ile yapılan oda, hem maddi hem de tarihsel bir değer içermektedir. Bugün yaklaşık değerinin 200 milyon dolar olduğu düşünülüyor. Dünya savaşı sırasında Nazilerin yağmalanması ile Almanya’ya geldiği düşünülen oda, savaş sonlarına doğru tamamen ortadan kaybolmuştur. Odanın bir kalenin içine gömüldüğü veya okyanus ortasına batırılan bir gemi ile yerleştirildiği söylenir. Şimdiye kadar izine rastlanmamıştır gizemli bir şekilde kayıptır.

lima

Lima hazinesi ;

Lima hazineleri 60 milyon dolar değerindedir. Lima valisi hazineleri korumak için Meksika’ya yollamaya karar verir. 11 gemi hazineler ile yüklenir. Queen Mary filosunun kaptanı William Thompson Cocos adaları yakınında gemileri batırdı. Kaptan yakalandı fakat kaçtı. Hazinelerin nerede olduğu ve kaptan bir daha bulunamadı.

faberge yumurtası

Kayıp Faberge yumurtası ;

Faberge yumurtaları, Rus Peter Faberge tarafından Rus kraliyet ailesine paskalya için hazırlandı. Yumurtalar altın, elmas, yakut, safir gibi pek çok değerli mücevher ile yapıldı ve toplam 65 adettir. Rus devrimi sonrası yumurtalar açık arttırma ile satıldı. Fakat 7 tanesi ortadan kayboldu. Bu kayıp yumurtaların resimleri ve belgeleri bulunduğundan araştırma başlatıldı. 2014 yılında yumurtalardan biri bir antika pazarında 14 bin dolara taklit olduğu düşünülerek satılırken bulundu. Oysa, yumurtanın değeri yaklaşık 20 milyon dolardı. Kayıp olan diğer altı yumurta henüz bulunamamıştır. Yaklaşık değerlerinin 150 milyon dolar olduğu düşünülmektedir.

ahit sandığı

Ahit sandığı ;

Ahit sandığı On emirin içinde bulunduğu tabletleri koruyan muhafazadır. Kutsal metinlere göre, sandığı Hz. Musa yaptırdı. Akasya ağacı ve saf altından yapıldığı tasvir edilir. Sandık, Babil’in düşmesi ile sırra kadem basmıştır. Fakat, İsraillilerin Babil’den sandığı alarak gizli bir yere götürdüğü konuşulur. Sandığın nerede olduğu hala bilinmemektedir. Gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur.

el dorado

Kayıp şehir El Dorado ;

İnkaların altından yapılmış ve çeşitli mücevherler ile büyük hazinesinin olduğu şehir El Dorado’nun, yağmur ormanlarında bir yerde olduğuna inanılmaktadır.  Efsaneye göre, şehir ormanın derinliklerinde gizlenmiştir. Yıllardır, arkeologlar, bilim adamları ve araştırmacılar bu şehrin izini sürmektedir. 2009 yılında uydu fotoğraflarında Brezilya Boco de Acre bölgesinde büyük bir yerleşim alanı tespit edilmiştir. Bu bölgede hala bir çalışma devam etmektedir. Fakat, İnka efsanelerinde bu şehrin çok özel saklandığı anlatılır.

yamashita

Yamashita Hazinesi ;

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon ordusu, Güney Doğu Asya’nın pek çok banka, tapınak ve müzesini yağmaladı. Milyonlarca dolar, altın, mücevher ve sanat eserlerinin Filipinlerde mağaralara ve gizli yer altı tünellerine gömüldüğü söylenir. Bu hazineler halen bulunamamıştır. İnsanlar hala bu hazineleri aramaktadır.

bakır

Bakır Scrolls ;

İngiliz arkeologlar tarafından 1952 yılında Ölü Deniz Parşömenleri ile birlikte bulunan bakır levhada, şifreli bir şekilde altın ve mücevherden oluşan 64 hazinenin konumları olduğuna inanılmaktadır. Tarifler son derece karışık bir bilmece şeklinde yazılmıştır. Hazinelerin günümüzde yüz milyonlarca dolar değerinde olduğuna inanılır. Bu şifreli sözler daha henüz çözülememiştir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.