Gizemli mitler
Menu

Gizemli mitler

 

bulmacalar

Dünyada pek çok insan bir anda ortadan kaybolur. Bazı olaylar bilim tarafından açıklanamaz. Bu nedenle dünyada kaybolan insanlar, gizemli yerler ve olaylar zamanla mitlere dönüşür. Pek çok dava ve suçlu yıllarca bulunamaz. Bazıları bu insanların boyutlar arası yolculuk yapabildiğini söylerken bazıları da dünya dışı varlıklardan bahseder. İşte, gizemli mitler;

Mystery man

DB Cooper ;

24 kasım 1971 yılında çantasında bomba olduğunu söyleyerek DB Cooper, Portland  ve Seattle arasında uçacak olan Boeing 727 uçağını kaçırmıştır. 200 bin dolar fidye ile paraşüt talep etmiştir. Parayı aldıktan sonra uçak havalanmış ve uçaktan DB Cooper, paraşütle atlamıştır. Adam, paraşüt ile atladıktan sonra bir daha izine asla ulaşılamamıştır. Amerikan tarihinin tek faili meçhul hava korsanlığı olmuştur.

karındeşen jack

Karındeşen Jack ;

1888 sonbaharında Londra Whitechapel ilçesinde bir cinayet serisi ortaya çıkmıştır. Bu cinayetleri bir kişi mi yoksa birkaç kişi mi işlediği konusunda emin olunamamıştır. Bütün bu cinayetleri karındeşen Jack işlemiştir diye konuşulmaya başlanmıştır. Yaklaşık 12 kişinin tamamının fahişe ve yoksul insanlardan oluşması ve organlarının çıkarılıp başka yerlere atılması nedeni ile bu adam ya da adamlar bir mit haline gelmiştir.

phaistos diski

Phaistos Diski ;

1908 yılında İtalyan arkeolog Luigi Pernier, Girit adasında gizemli bir disk buldu. Pişmiş topraktan yapılan disk, bilinmeyen bir hiyeroglif yazısı ile doludur. Arkeologlar arasında bir tartışma yaratan disk, Minos uygarlığı zamanına aittir. Fakat, işin ilginç yanı bu diskin üzerinde ki yazıların o dönem uygarlığı ile eşleşmemiş olmasıdır. Arkeologlar,bu diskin çok daha gelişmiş bir uygarlığa ait olduğunu düşünmekteler.

vynich el yazması

Voynich El Yazması ;

İtalya kökenli olan bu el yazması uzun zamandır arkeologları meşgul etmektedir. Sayfalarında biyoloji ile ilgili bilgiler vardır. Tuhaf çizimler, yemek tarifleri ile doludur fakat yazma anlaşılamayan bir dil ile yazılmıştır. İçinde ki bitkiler bilim tarafından daha henüz dünyada bulunmamaktadır. Dil ise tamamen tanımsızdır. Dünyada böyle bir dil hiçbir yerde bulunmaktadır. Bir mit olarak hala gizemini korumaktadır.

saint german

Saint German ;

Kont de Saint German garip bir tarihsel figürdür. 45 yaşında olan bu adamı tarihin her yüzyılında gören insanlar vardır. İsa Mesih ile aynı dönemde, İngiltere krallığının başlangıcında ve sonunda görülen bu adamın son görüldüğü yer, 1970 yılında rapor edilmiştir. George Washington, Kral Louis, Voltaire gibi pek çok kişi onun hakkında bilgi vermiştir. Bu adam, ciddi bir mittir.

kefen

Turin kefeni ;

Bu kefen üzerinde Hz. İsa’nın görüntüsü olduğuna inanılır. İnananlar, İsa’nın çarmıha gerildikten sonra bu kefen ile sarıldığına ve kefen üzerinde ki izin onun diriliş izi olduğuna inanıyor. Net bir insan silüeti olan kefen, dünyanın mitleri arasındadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.