Gezegenimizin muhteşem suları
Menu

Gezegenimizin muhteşem suları

büyüleyici sular

Su dünyamızın en ilginç harikalarındandır. Kirlenmiş olsa bile biz insanlar için değerlidir. Ilık su vücudumuzu rahatlatır, dünyada ılık ve şifalı pek çok su vardır. Isınınca buharlaşan ve soğuğunca katılaşan su dünyamızda bizi büyüler. İşte, dünyanın harika göl ve nehirleri ;

japonya

Beppu Hells, Japonya ;

Dünya çekirdeğinden ısı yayılan ve bize yakın noktalar yaklaşık 8 adettir. Bu noktalarda sıcak su yükselir ve dünyaya çıkarak, buhar ve sülfür yayarlar. Bu nedenle kan kırmızı renk alırlar. Bu sulara Hells denilir. Beppu’da Japonya’da bu noktalardan biridir.

kamerun

Nyos Gölü, Kamerun ;

Her zaman suyun dost olduğunu düşünmeyin. Kamerun’da bulunan krater gölü olan Nyos Gölü, karbondioksit salınımı yapan bir magma cebinin üstündedir. 1986 yılında göle giren, 1.700 kişi ve 3.500 hayvan karbondioksit nedeni ile hayatını kaybetmiştir. Bu felaketten sonra, patlamaları önlemek için önlemler alınmıştır.

hırvatistan

Plitvice Gölleri, Hırvatistan ;

16 göl, çağlayan yeşil ve mavi tonlarıyla dar şelalerin oluşturduğu muhteşem bir noktadır Plitvice. Göller, traverten oluşumu ile doğal barikatlar ile ayrılır. Güneş ışığı su altı derinliklerini ve göl içinde yaşayan organizmaları gösterir. Yollar ve mağaralar ile çevrili Plitvace Lakes National Park, Hırvatistan’ın mücevheridir.

filipinler

Taal Gölü, Filipinler ;

Taal gölü aslında bir göl içinde göldür. 50 bin yıl ila 100 bin yıl içinde oluşan patlamalar ile meydana gelen yanardağ kraterleri çeşitli adaları oluşturmuştur. Taal Gölü, aslında Volcano Island denilen başka bir gölün içinde ki adacıktır. 15 kilometre genişlikte ve 10 metre deniz seviyesinden yüksektedir.

palau

Denizanası Gölü, Palau ;

Palau adasında bulunan ıssız bir adada olan bu göl, içinde yaşayan yüzlerce denizanası ile meşhurdur. Bu denizanası, Altın denizanası olarak geçer. Benekli denizanalarının soyundandır. Bu bölgede pek çok insan dalış yaparak bu canlılar ile yüzerler.

dominik

Kaynama Gölü, Dominika ;

Gölün isminin kaynama olması bir tesadüf değildir. Gölün merkezinde su sıcaklığı 212 F derecedir. Uzak noktalarda 180-197 dereceye kadar çıkar. Bir sis tabakası ile kaplı olan göl, yer kabuğunun çatlağının üstündedir.

vostok

Vostok Gölü, Antartika ;

Yaklaşık 30 milyon yıllık bu göl, yeryüzünün en eski gölüdür. Tatlı su ve buzul gölüdür. Gölün yüzeyi 13 bin fit buz ve yaklaşık 1.600 metre deniz seviyesi altındadır. Rus bilim adamları 2012 yılında gölün en derin noktasına inmiştir. Garip ve daha önce hiç görülmeyen canlıların fosillerine bu bölgede rastlanmıştır. Vostok gölü, bu yönleri ile halen incelenmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.