Gerhard Schröder kimdir hayatı
Menu

Gerhard Schröder kimdir hayatı

gerhard schröder

Gerhard Schröder Biyografisi

Tam ismi Gerhard Fritz Kurt Schröder olan Alman siyasetçi ve politikacı 07 Nisan 1944 tarihinde Almanya’nın Mossenberg-Wöhren kentinde dünyaya gelmiştir. Alman Sosyal Demokrat Parti üyesi olan Gerhard Schröder 1990-98 yılları arasında aşağı Saksonya Eyalet başkanlığını, 1998-2005 yılları arasında da Almanya’nın başbakanlığını yapmıştır. Başbakan olduktan hemen sonra 1999-2004 yılları arasında bağlı olduğu Sosyal Demokrat Parti genel başkanlığını da üstlenmiştir.

Gerhard Schröder’in hayatı

II. Dünya Savaşı sırasında onbaşı olan babası Gerhard Schröder daha altı aylıkken Romanya’da çatışma esnasında ölmüştür. Annesi bu dönemden sonra tarım işçisi olarak Gerhard ve iki erkek kardeşine bakmak için çalışmaya başladı. Gerhard Schröder 14 yaşına geldiği 1958 yılında bir donanım dükkanında satış bölümünde çırak olarak işe girdi ve 1961 yılına kadar çalıştı. Buradan ayrıldıktan sonra yine bir perakende satış mağazasında bir süre çalıştı.

Westfalen-Kolleg’in Abitur sınavlarına girerek başarılı olan Schröder, üniversiteye girmeye hak kazandı. 1966-1971 yılları arasında Göttingen Üniversitesi Hukuk bölümünü bitiren Gerhard Schröder, okul bitiminden sonra üniversitede asistanlık görevi üstlendi ve 1990 yılına kadae da aktif avukatlık yaptı.

1963 yılında Sosyal Demokrat Partisine üye olan Gerhard Schröder, 1978 yılına gelindiğinde SPD’nin gençlik örgütünün federal başkanı görevine getirildi. 1980 yılında Alman Bundestag’ına seçilen Scrhöder parlamentoya girdi. Kısa süre sonra SPD’nin Hannover ilçe başkanlığına getirildi. 1986 yılına gelindiğinde de Aşağı Saksonya meclisine seçilen Schröder, SPD’nin grup liderliğini üstlendi. 1990 yılında da aşağı Saksonya başbakanlığını elde etti.   1997-98 yıllarında Federal Konsey Başkanı olarak görev yapan Gerhard Schröder, SPD ve Yeşiller koalisyonu başkanı olarak Başbakan oldu. 2005 yılına kadar Alman Şansölyesi ( başbakan ) olarak görevde kaldı.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.