Menu

Gerçek altın kullanılan gıdalar

altınla servis yapılan lüks gıdalar

Gıda, tüm ülkelerin önemle üzerinde durduğu konulardan biri. Gelişmiş ülkelerin aksine, üçüncü dünya ülkeleri diye adlandırılan az gelişmiş ülkeler için gıda ilk öncelikli konuların başında geliyor. Yazımızda tüm bunlara tezat teşkil eden lüks gıdalara yer vermeye çalıştık. Altın kullanılarak servis edilen bazı gıdaları derledik. İşte, gerçek altın kullanılan gıdalardan öne çıkanlar;

serendipity sıcak çikolata

Serendipity 3 Frrrozen Sıcak Çikolata: Bu dondurulmuş sıcak çikolata tatlısı dünyanın en pahalı tatlısı ve Guinness rekorlar kitabına girmiş. Bu tatlının fincanı tam 25 bin dolar. Bu tatlı bu kadar pahalı yapan şey ise, gövdesinde 18 ayar altın ve beyaz elmas bilezikle süslenmiş Harcourt kristal kadeh ile servis edilmesidir. Kadehin içi 22 ayar yenilebilir altın varak ile kaplanmakta. Dondurulmuş sıcak çikolatanın kakao’su Afrika ve Güney Amerika’dan tedarik edilen 28 çeşit çok pahalı ve özel kakaoların karışımından oluşmaktadır. Tatlının içinde kilosu 2500 dolar olan dünyanın en pahalı trüf’ünden belli bir oranda yer almaktadır. Daha bitmedi, en üstündeki kısmı da 22 atar yenilebilir altın ile kaplanmakta olup, 14 bin dolar değerinde altından yapılmış üzeri mücevherlerle süslü kaşığı da yemek için kullanıyorsunuz.

twg sarı altın çay tomurcukları

TWG Sarı Altın Çay Tomurcukları: TWG 1000’den fazla perakende satış yeri ve çay evleri olan Singapurlu bir çay üreticisi. Çaylarının hepsi özenle hazırlanmış %100 pamuklu malzemeden üretilmiş poşetlerdedir.Bu çay tomurcukları dünyanın en seçkin çaylarından üretilmiş. Bu çayın 100 gramı yaklaşık 3 bin dolardan satılıyor. Çayın yaprakları hasat edildikten sonra 24 ayar altın ile harmanlanmaktadır.

dünyanın en pahalı çikolata barı

Dünyanın En Pahalı Çikolata Barı: Cadbury Wispa, ilk kez 1981 yılında İngiltere’de çikolata severlerle buluştu. 2003 yılında üretimini durduran marka, 2007 yılında yaptığı başarılı bir internet kampanyası ile geriye döndü. Bunu da çok abartılı bir şekilde 961,48 sterlin değerinde bir altın yaprak ambalajı yaptı. Hatta bir altın yaprak ambalajındaki ürünü bir takı mağazasının vitrininde bir hafta boyunca sergiledi. Bu tanıtım kampanyasından sonra 2008’den itibaren de normal ürünleri marketlerdeki yerini aldı.

çökmüş tatlı

Altın Yapraklı Tatlı: Londra’da yapılan Ulusal Cupcake haftası kapsamında 768,85 Sterlinlik fiyatla sergilendi. Tatlı Hawaii çayı ile aşılanmış şeftali reçeli, şampanya ve çikolata içermekteydi. Tatlının tepesinde bir de 24 ayar altın yapraklar yer almakta ve bu şekilde sunum yapılmaktadır.

sushi

En Pahalı Sushi: Filipinler’de şef Angelito Araneta Jr.’un yaptığı sushi, Guinness rekorlar kitabına giren en pahalı sushi özelliğini taşımaktadır. Tabaktaki 5 adet sushi’nin fiyatı kabaca 1800 dolar. Bu sushi’de yok yok… İçinde İtalyan balsamik sirke, Japon pirinci, Muscovado şeker, Norveç’in pembe somonu, deniz salatalığı, mango, kaz ciğeri, yengeç, safran, tereyağı ve mayonez bulunuyor. Ayrıca üzerinde yerel olarak çıkarılan Palawan incisi bulunmakta ve altın yapraklarına sarılmaktadır. Bazen 20 karatlık bir elmas ile de süslenebilmektedir.